Powódź uderzyła w obóz dla uchodźców. Nie żyje sześć osób

Co najmniej sześć osób zginęło w powodzi, która dotarła w Bangladeszu do obozu dla uchodźców z mniejszości muzułmańskiej Rohingja z Birmy - podaje w czwartek "Guardian", powołując się na Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Max Pixel

Powódź zniszczyła też kruche chatki z bambusu i brezentu, pozbawiając dachu nad głową ponad 5 tys. uchodźców. Wśród ofiar śmiertelnych jest troje dzieci - podaje UNHCR.

- Ci, którym udało się uciec, musieli ratować się, "pozostawiając wszystkie swoje rzeczy i teraz potrzebują ubrań, jedzenia i pomocy finansowej (...) są też pozbawieniu opieki medycznej

 - powiedziała założycielka organizacji pomocowej dla kobiet Rohingya Women Development Forum, Yasmina Ara.

Powódź zniszczyła znaczne części obozu Kutupalong założonego w 1990 roku i rozbudowanego w 2017 roku na bardzo niebezpiecznych gruntach, gdzie często dochodzi do osuwisk terenu. Ten i inne obozy zostały rozszerzone, gdy do Bangladeszu trafiło milion uchodźców, którzy uciekli z Birmy przed czystkami etnicznymi. ONZ nazwał te ataki, które przeprowadzała regularna armia, "ludobójstwem".

W marcu w ogromnym pożarze, który strawił inny obóz dla uchodźców, zginęło 15 osób.

W zamieszkanej głównie przez buddystów Birmie mniejszości Rohingja odmawia się obywatelstwa; Rohingjowie borykają się z surowymi ograniczeniami przemieszczania się i brakiem dostępu do opieki zdrowotnej.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Bangladesz

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo