Z OSTATNIEJ CHWILI

Gazociąg Baltic Pipe oficjalnie otwarty • • • Premier: kończy się era dominacji rosyjskiej w sferze gazu • • •

Alternatywa dla żelazek – parownica do ubrań

Z ratunkiem przychodzą parownice, które zyskują coraz liczniejsze grono zwolenników. Szybko wygładzają ubrania i usuwają wszelkie zagniecenia. Para wodna przenikająca przez materiał pozbawia ubrania drobnoustrojów i usuwa pozostałości po środkach czyszczących. Parownica to doskonałe rozwiązanie dla alergików i osób uczulonych na środki piorące. Ze względu na dokładną dezynfekcję tkanin jej działanie doceniają również osoby cierpiące na trądzik. Czy warto zakupić parownicę do ubrać? Jakie są jej wady i zalety?

zdjęcie ilustracyjne/ pexels.com/@Karolina Grabowska

Czym jest parownica do ubrań?

Parownica to urządzenie ze zbiornikiem na wodę, które umożliwia znacznie dokładniejsze prasowanie różnych powierzchni. Jest bardziej wygodna od klasycznego żelazka, zapewnia ochronę delikatnym ubraniom i nie wymaga użycia deski do prasowania. Z parownic korzystają już nie tylko sklepy odzieżowe, ale również zwykli ludzie, którzy doceniają ich szybką i skuteczną pracę. Gorąca para wodna sprawia, że ubrania są wygładzone i odświeżone, a wszelkie bakterie i przykre zapachy usunięte.

Zastosowania parownicy do ubrań

Najprostsza parownica do ubrań to małe, lekkie urządzenie ze zbiornikiem na wodę, zakończone powierzchnią z otworkami. Steamer ręczny doskonale nadaje się do szybkiego pozbywania się zagnieceń. Czas nagrzewania parownicy do ubrań wynosi zaledwie od ok. 45 sekund, a wskaźnik świetlny informuje o gotowości do pracy.

Moc steamerów ręcznych nie jest zbyt duża, a zaczyna się już od ok. 1000 W, a pojemność zbiorniczka waha się od 26 do 280 ml – w sam raz na jedną czy dwie rzeczy.

Takiej parownicy do ubrań można używać zarówno w pionie i w poziomie – np. rozkładając na łóżku. Świetnie sprawdzają się w przypadku tkanin delikatnych, dla których klasyczne prasowanie wręcz jest niewskazane. Na dodatek zapobiega żółknięciu ubrań. To wydostająca się para sprawia, że zagniecenia znikają. Parownice do ubrań bardzo dobrze się sprawdzają przy ubrankach dziecięcych, choćby dlatego, że gorąca para zwalcza ponad 90 proc. bakterii.

Kolejnym zastosowaniem parownicy do ubrań jest możliwość usunięcia nieprzyjemnego zapachu, np. z tapicerki czy ciężkich zasłon. Parownice ręczne często mają w zestawach szczotkę do tkanin, nakładkę pozwalająca zbierać zwierzęca sierść i rękawicę ochronną. Tego typu urządzenie można też zabrać ze sobą w podróż, ze względu na niewielkie rozmiary. Ważne jest, by używać ich w bliskiej odległości od gniazda zasilającego - ich kable nie są zbyt długie. Są to doskonałe urządzenia uzupełniające żelazka.

Parownica do ubrań: steamer stojący

Jeśli ktoś ma więcej miejsca w mieszkaniu to parownica do ubrań stojąca jak najbardziej zasługuje na uwagę. Równie dobrze może konkurować z żelazkiem, zważywszy, że niektóre bywają też wyposażane w deski do prasowania. 

Parownice do ubrań stojące przede wszystkim osiągają wyższą moc niż ręczne – do 2200 W, a dodatkowo składają się też z większego pojemnika na wodę – 1200–2000 ml, więc rzadziej się je napełnia. Steamer stojący może pracować zarówno w poziomie, jak i w pionie. Te urządzenia mają kilka trybów pracy, a ich liczba może dochodzić nawet do 11. Zależnie od producenta tego typu parownice do ubrań mają w wyposażeniu wieszaki lub są nimi zakończone, szczotki ułatwiające odświeżanie, np. rzeczy „z włosem” bądź usuwanie miejscowych zanieczyszczeń. Ponadto ich kable zasilające są znacznie dłuższe od ręcznych. 

Parownica do ubrań - czy warto? 

Odpowiedź na pytanie czy warto kupić parownicę do ubrań - zdecydowanie tak, ale zależy dla kogo. Steamer pozwala na szybkie i skuteczne odprasowywanie ubrań. Podczas prasowania parą nie istnieje ryzyko przypalenia ubrań, czy ich przegrzania. To sprawia, że parownica nadaje się do wszystkich, nawet tych najtrudniejszych tkanin. Użycie pary wodnej ma zbawienny wpływ na materiały, powoduje prostowanie się włókien i odświeża je.

Jakie są zalety parownicy do ubrań?

 • parownica do ubrań jest szybka w użyciu;
 • lekkość;
 • szybkie nagrzewanie;
 • dotarcie parą do trudno dostępnych miejsc;
 • skuteczne odświeżania takich tkanin, jak np. welur, na którym nie powinno się stawiać stopy żelazka;
 • bezpieczeństwo dla tak delikatnych tkanin, jak np. koronki;
 • możliwość odświeżania garniturów;
 • możliwość usuwania nieprzyjemnych zapachów np. dymu papierosowego;
 • praca bez rozkładnia deski;
 • przydatne w podróży;
 • usuwa bakterie i roztocza;
 • napełnianie zbiornika w dowolnym momencie użytkowania;
 • sygnał, najczęściej świetlny, gotowości do pracy.

Wady parownicy do ubrań

Parownica jest urządzeniem godnym uwagi, lecz jak każdy sprzęt, posiada swoje wady. Mimo swojej większej wygody, nie jest jednak tak wydajna i szybka jak żelazko. Parownica przyda się podczas codziennego odświeżania ubrań, lecz w przypadku większej ilości ubrań do prasowania, może okazać się mało skuteczna.

Parownica może zawieźć również w przypadku bardzo grubych czy sztywnych tkanin. Choć strumień pary jest silny, nie każdy materiał da się wyprasować dzięki parownicy. Bardzo gruby płaszcz, sztywny jeans czy kurtki z grubymi podszewkami mogą wymagać zastosowania żelazka lub oddania ubrania do pralni.

Żelazko czy parownica?

Wiele osób stoi przed dylematem, czy warto zastąpić żelazko parownicą. Potencjalnych użytkowników zastanawia zwykle skuteczność parownicy i odstrasza jego cena. Klasyczne żelazko prasuje ubrania bardzo dokładnie, natomiast wymaga rozłożenia deski, zazwyczaj długo się nagrzewa i ma długi, plączący się kabel. Poza tym znacznie trudniej prasuje się nim niektóre materiały, jak firany, zasłony, pościel czy płaszcze. Niestety żelazko może też doprowadzić do powstania zagnieceń i nieestetycznych kantów. Znacznie lepszym rozwiązaniem dla niektórych okazuje się parownica ręczna, która umożliwia pracę bez ciężkiej deski do prasowania oraz bez zdejmowania zasłon z karnisza czy ubrać z wieszaka. Parownica pozbywa się nie tylko zagnieceń, ale też bakterii, które chętnie się gromadzą. Co więcej, urządzenia na parę usuwają roztocza z materacy, poduszek i kołder. Dezynfekują zabawki, ubranka dziecięce, posłania zwierząt. Malejący koszt parownic ręcznych sprawia, że te urządzenia mogą się stać coraz częściej kupowanym sprzętem dodatkowym.

 

 


Źródło: muratordom.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo