"Mieli być bezimienni, stali się nieśmiertelni". 12 sierpnia poznamy nazwiska kolejnych ofiar terroru

12 sierpnia w Pałacu Prezydenckim ogłoszone zostaną kolejne imiona i nazwiska osób, odnalezionych i zidentyfikowanych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Rodziny i bliscy ofiar terroru otrzymają noty identyfikacyjne.

fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

IPN podał, że "podczas konferencji zostaną ujawnione nazwiska i sylwetki osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach prac prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN".

- Po półtora roku od ostatniej konferencji identyfikacyjnej będziemy mogli wszystkim Polakom ujawnić imiona i nazwiska tych, których szczątki odnaleźliśmy. Ten dzień to wyjątkowe święto nie tylko dla rodzin, ale przede wszystkim dla Polski. Dla tych kilkudziesięciu zidentyfikowanych osób, których nazwiska zostaną ujawnione, kończy się droga zapomnienia. To również dla nas moment szczególnie ważny, który wieńczy pracę naszego zespołu na drodze poszukiwań ofiar reżimów totalitarnych. 12 sierpnia w Pałacu Prezydenckim powiemy o tych, po których ślad miał zaginąć

 – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa IPN, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN mec. Anna Szeląg podkreśliła, że IPN ma świadomość, iż "na ten moment rodziny czekały od kilkudziesięciu lat".

- Czekało również bardzo wielu Polaków. Podczas tej uroczystości ogłosimy nazwiska kilkudziesięciu zidentyfikowanych osób, które odnaleźliśmy podczas naszych prac w ostatnich latach. Są to zarówno ofiary zbrodni komunistycznych, niemieckiego terroru II wojny światowej, jak i żołnierze września 1939 r. Wśród nich są ofiary masowych mordów, a także pojedynczych egzekucji - wyjaśniła.

- Naszym hasłem są słowa: "Powracamy Po Swoich", to znaczy, że nikogo nie pozostawiamy na "polu bitwy". Wracamy po wszystkich. To nasze codzienne zadanie

 – przypomniała mec. Szeląg.

Poprzednia konferencja, na której ujawniono imiona i nazwiska ofiar zbrodni komunistycznych odbyła się 3 grudnia 2019 r. Ujawniono na niej nazwiska 16 zidentyfikowanych osób.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji podejmuje działania poszukiwawczo-ekshumacyjne na terenie całej Polski, a także poza jej granicami. Do tej pory przeprowadzono prace w wielu lokalizacjach w Polsce, a także na Litwie, Białorusi, Niemczech oraz w Gruzji. Biuro ma na celu odnalezienie i identyfikację szczątków Polaków, którzy zginęli w wyniku działań systemów totalitarnych i zbrodni dokonywanych na polskiej ludności.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo