Mobilny Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa” odwiedzi kilkadziesiąt miast

Do 20 miast w Polsce zawita Mobilny Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" - ogłosił dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski. Zobaczymy w nim m.in. pamiątki po ojcach niepodległości i Legionach Polskich zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy.

niepodlegla.gov.pl

"Mobilny Wirtualny Teatr Historii Niepodległa, który swoją trasę rozpoczyna w Grodzisku Mazowieckim będzie podróżował po całej Polsce. Mamy świadomość, że nie wszyscy jesteśmy w stanie tak często odwiedzić muzeum, że nie zawsze ta możliwość dostępu do kultury jest taka sama w całej Polsce, stąd też będziemy podróżować przez miasta w całej Polsce, opowiadając historię niepodległości, budowania polskiej państwowości, tę pozytywną historię sprzed stu laty, którą się powinniśmy inspirować w naszym codziennym życiu"

- powiedział dyrektor Biura Programu "Niepodległa".

Poinformował, że muzeum na kołach tylko w tym roku dotrze do 20 miast i kurortów wypoczynkowych od Mazowsza, przez Warmię i Mazury, Pomorze, Lubuskie, Wielkopolskę, Śląsk, Małopolskę i Świętokrzyskie, by wrócić jesienią na Mazowsze. Pierwszym przystankiem Wirtualnego Teatru Historii "Niepodległa" jest Ostrów Mazowiecka, w której mobilne centrum zawita 31 lipca i zostanie na 3 dni, do 2 sierpnia włącznie.

"Historię w mobilnym muzeum opowiadamy w ten sposób, że prezentujemy to, co było sto lat temu, w sposób nowoczesny, innowacyjny, ale też opowiadamy i pokazujemy to, co Niepodległa w ciągu ostatnich kilku lat świętując odzyskanie niepodległości, przygotowała"

- przekazał Kowalski.

Mobilne centrum edukacyjne "Niepodległej", umieszczone w specjalnym, rozsuwanym samochodzie ciężarowym, podzielono na kilka stref odpowiadających tematyce, którą zajmuje się Biuro Programu "Niepodległa". Znajdziemy tu zarówno część poświęconą symbolom narodowym, poznamy najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia Polaków z lat 1918–1921, zobaczymy artefakty ojców niepodległości i pamiątki po Legionach Polskich zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy. Poszukiwaczy dowodów na kreatywność i innowacyjność Polaków zainteresuje makieta polskiego pawilonu, który zbudowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku. To wtedy we Francji pokazaliśmy całemu światu, że z wraz niepodległą Polską odrodziła się nasza kultura i sztuka, czego dowodem było aż 205 nagród przyznanych polskiej sekcji.

Koniec tegorocznej trasy zaplanowano na początku października. Informacji o dokładnych lokalizacjach w danych miejscowościach, jak również o kolejnych przystankach, można szukać na stronie niepodlegla.gov.pl w specjalnej zakładce poświęconej Wirtualnemu Teatrowi Historii "Niepodległa".

Zwiedzanie Mobilnego Wirtualnego Teatru Historii "Niepodległa" jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Magdalena Żuraw
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo