Uwierzył, że koresponduje z amerykańską żołnierką

30-latek z powiatu olkuskiego (Małopolskie) uwierzył, że koresponduje z kobietą żołnierzem amerykańskiej piechoty morskiej, przebywającą w Syrii i przelał na jej konto prawie 85 tys. zł. Policja bada sprawę i apeluje o ostrożność.

https://malopolska.policja.gov.pl/

Jak poinformowała Barbara Szczerba z zespołu prasowego małopolskiej policji, komenda w Olkuszu przyjęła zawiadomienie o oszustwie, popełnionym na 30-letnim mieszkańcu powiatu.

Zgodnie z relacjami 30-latka, poznał on kobietę na jednym z internetowych portali społecznościowych. Oszustka podawała się za żołnierkę z USA, stacjonującą w Syrii.

Od korespondencji para szybko przeszła do rozmów przy użyciu kamery na wideoczacie. Po kilku miesiącach znajomości – jak wynika z policyjnych ustaleń – kobieta zaczęła mówić o przesyłce do Polski pieniędzy, jakie zarobiła podczas misji. Miało to być 500 tys. dolarów. Pisała o problemach związanych z paczką i jej konfiskacie na granicy.

Poprosiła o pomoc finansową i tak 30-latek przelał jej pierwszą gotówkę.

Po pewnym czasie mężczyzna podał login i hasło do swojego internetowego konta, dzięki czemu oszustka już samodzielnie przelewała pieniądze.

Kobieta obiecywała również, że przyjedzie do Polski na wakacje i że zwróci pieniądze. Wysłała 30-latkowi zdjęcie biletu.

Kiedy nadszedł termin wylotu, na telefon mężczyzny przyszła wiadomość o jej wypadku. Osoba, która podała się za lekarza, poinformowała, że to jedyny kontakt, jaki został znaleziony w telefonie kobiety i że w czasie wypadku kobieta miała przy sobie bilet do Polski.

Fałszywy lekarz przekazał, że na leczenie kobiety potrzeba 4,5 tys. dolarów. A 30-latek uwierzył – mimo że pracownik banku ostrzegł go, że to jest prawdopodobnie oszustwo.

30-latek zorientowawszy się, że łącznie stracił z konta już prawie 85 tys. zł, zawiadomił policję. Policjanci apelują o ostrożność i przestrzegają przed oszustami, podającymi się w internecie za lekarzy z Syrii lub Iraku, żołnierzy na misji, inżynierów na platformie wiertniczej. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo