Co zrobi Polak, by stać się bogatym? Wyniki badania mogą zdumiewać

Co czwarty Polak nagiąłby swoje zasady moralne lub zaczął wykonywać pracę związaną z nielegalną działalnością, aby stać się bogatym - tak wynika z badania przeprowadzonego przez serwis InterviewMe.pl. Co 15 osoba, która nagięłaby zasady, gotowa byłaby nawet na tolerowanie przemocy fizycznej lub... morderstwa.

pixabay.com/StartupStockPhotos

W badaniu "Do czego byłbyś zdolny, aby się wzbogacić" serwis InterviewMe.pl przepytał 700 respondentów, co gotowi są zrobić, by stać się bogatym.

Okazuje się, że średnio co czwarty ankietowany byłby dla bogactwa gotowy nagiąć swoje zasady moralne lub podjąć się pracy związanej z nielegalną działalnością. Częściej zdecydowaliby się na to Polacy zarabiający więcej (powyżej 5000 zł) i zdecydowanie częściej byliby to mężczyźni.

Polacy w głównej mierze zgodziliby się na pracę na czarno (62 proc.), nielegalny handel (32 proc.), oszustwo (22 proc.), ale także na przemoc fizyczną (8 proc.) i zabójstwo (6 proc.). 

W kategorii moralnych naciągnięć, ponad połowa gotowa byłaby na pracę w firmie, której działania są sprzeczne z wyznawanymi poglądami i wartościami. Co trzeci przystałby na okłamywanie pracodawcy, a co czwarty - na zatajanie informacji przed klientami. Co piąty gotów byłby także okłamywać rodzinę i przyjaciół.

"Około 17% osób przyznało, że dla bogactwa zdradziliby swojego najlepszego przyjaciela. Chętniej robiliby to mężczyźni (22% w porównaniu do 13% kobiet) oraz badani z zarobkami powyżej 5000 zł netto. Z kolei 16% Polaków stwierdziło, że dla pieniędzy zerwałoby kontakt z rodziną i bliskimi. I tym razem bardziej otwarci na ten ruch byli mężczyźni (23% w porównaniu do zaledwie 9% kobiet)"

- czytamy w raporcie na stronach InterviewMe.pl.

Wcześniejsze badania wykonane przez serwis - "Rozmowy Polaków o pieniądzach"  - wskazało, że więcej niż co trzeciemu Polakowi zdarzało się okłamywać rodzinę nt. wysokości swojej pensji.

Z drugiej strony, 3 na 4 Polaków gotowych byłoby pracować ponad normę, spośród których ponad 80 proc. twierdzi, że dla osiągnięcia bogactwa byliby gotowi pracować 10-12 godzin dziennie. 71 proc. dla wzbogacenie się gotowych byłoby kontynuować naukę.

24 proc. Polaków gotowych byłoby podjąć dobrze płatną pracę, nawet gdyby ta zagrażała ich życiu lub zdrowiu. Wśród tolerowanych zagrożeń niemal połowa wskazała bardzo silny stres lub pracę na wysokości. Co piąty byłby gotowy na pracę na terytorium, na którym trwa wojna.

 

 

Źródło: interviewme.pl, niezalezna.pl

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo