Zmarł Jan Pęczek. Aktor miał 71 lat

W wieku 71 lat zmarł po długiej i nieuleczalnej chorobie znany m.in. z serialu TVP „Barwy Szczęścia” Jan Pęczek. Wiadomość o śmierci aktora pojawiła się na stronie Teatru Współczesnego w Warszawie.

Jan Pęczek
Autorstwa Ja Fryta from Strzegom - Jan PęczekUploaded by Dudek1337, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27041004

Maciej Englert poinformował, że Pęczek, który od blisko czterdziestu lat był wierny Teatrowi Współczesnemu, zmarł 27 lipca po długiej chorobie.

Był osobą spolegliwą, w prawdziwym znaczeniu tego słowa, można było na nim polegać i jednocześnie ufać, zarówno jako człowiekowi jak i artyście. Skromny, lojalny i ciepły, mimo swojej hardej i dumnej „góralskiej duszy”

– czytamy.

Englert podaje, że Pęczek był autorem choreografii i ruchu scenicznego w wielu przedstawieniach m. in.  „Mistrz i Małgorzata”, „Martwe dusze”, „Wniebowstąpienie”, „To idzie młodość”.

Wspomina, że zaangażował aktora w stanie wojennym.

„Działał aktywnie w opozycji i uciekając z jakiegoś „kotła”, złamał pechowo nogę w kostce, która nie bardzo się chciała zrosnąć, ale rwał się do grania, choć każdy krok sprawiał mu ból, mało kto o tym wiedział, nie rozczulał się nad sobą. Podobnie jak w ostatnich miesiącach zmagań z, jak się okazało nieuleczalną chorobą, potem z niespodziewaną śmiercią żony, jego siła budziła najwyższy podziw i szacunek. Trudno przyjąć wiadomość o śmierci Przyjaciela, nawet jeśli była spodziewana i była wybawieniem, a Jasiek nie miał wrogów”

– podkreśla we wpisie Englert.

 

Źródło: niezalezna.pl, tvp.info, wspolczesny.pl

#Jan Pęczek

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo