W tym kraju zaszczepiono... wszystkich!

Jest na świecie kraj, który może się pochwalić najwyższą frekwencją akcji szczepień przeciw COVID-19. Jak się okazuje Królestwo Bhutanu liczące prawie 800 tys. mieszkańców stało się pierwszym państwem na świecie, któremu w pełni udało się zakończyć szczepienia przeciw Covid-19 wśród osób uprawnionych do przyjęcia preparatu. Zaszczepiono tam 100% dorosłej populacji kraju.

Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

Bhutan zakończył kampanię szczepień przeciw Covid-19, dwie dawki preparatu otrzymała cała dorosła populacja tego kraju
- donosi agencja EFE.

Bhutanowi już w marcu udało się niemal w pełni zaszczepić dorosłą populację kraju pierwszą dawką szczepionki firmy AstraZeneca. 550 tys. dawek tego preparatu władze otrzymały od sąsiednich Indii.

Do Bhutanu trafiło także pół miliona dawek Moderny ze Stanów Zjednoczonych w ramach programu COVAX. 400 tys. dawek szczepionki AstraZeneca przekazały Dania, Chorwacja i Bułgaria.

To bardzo ważne, by podkreślić, że kampania szczepionkowa w Bhutanie, tak jak w wielu innych krajach, była możliwa jedynie dzięki pomocy zagranicznej.
- powiedział Will Parks, reprezentant UNICEF w tym kraju.

Podczas akcji szczepień drugą dawką preparatu przeciw Covid-19, 95 proc. zaszczepionych wybrało amerykańską Modernę, pomimo wciąż dostępnych zapasów preparatu firmy AstraZeneca.

Król Bhutanu Jigme Khesar Namgyel Wangchuck wcześniej przez ponad rok podróżował po kraju, by osobiście doglądać działań związanych z walką z Covid-19.

Od początku pandemii w Bhutanie stwierdzono 2486 przypadków zakażenia oraz dwa zgony osób chorych na Covid-19.

Położony w Himalajach Bhutan stara się chronić przed wpływami z zagranicy i utrzymuje stosunki dyplomatyczne tylko z 54 krajami, wśród których nie ma takich państw jak Francja, Wielka Brytania, USA czy Rosja. Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Królestwem Bhutanu 29 listopada 2012 roku. 
 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo