Powołano zastępcę prezesa Instytutu Pamięci Narodowej

Dr hab. Karol Polejowski został powołany na stanowisko zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Decyzję o powołaniu pozytywnie zaopiniowało Kolegium Instytutu - poinformował we wtorek Instytut Pamięci Narodowej.

Facebook/@IPN

Jak podano, "zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski będzie zajmował się m.in. współpracą międzynarodową oraz Wydawnictwem IPN".

Polejowski będzie zastępcą nowego prezesa IPN Karola Nawrockiego, który w piątek złożył przed Sejmem ślubowanie; wcześniej jego kandydaturę poparł Senat.

Dr hab. Karol Polejowski urodził się 10 maja 1969 r. Jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego i wykładowcą akademickim. Jest autorem monografii i artykułów naukowych, w tym kilkunastu w językach angielskim i francuskim. Tłumaczył też teksty historycznej literatury francuskiej, jest stypendystą Fundacji Lanckorońskich w Rzymie. Uczestniczył w ponad 50 konferencjach naukowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, w niektórych z nich jako organizator i współorganizator.

Polejowski jest redaktorem i współredaktorem książek naukowych. Obecnie zajmuje się pracą naukową w zakresie polskiego podziemia niepodległościowego w Polsce północnej, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz tzw. Ludowego Wojska Polskiego w walce z podziemiem po 1944 r. Jako muzealnik od 2016 r. był związany z Muzeum Zamkowym w Malborku i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Od 2020 r. jest kustoszem muzealnym i członkiem kolegium wydawniczego czasopisma "Wojna i Pamięć". 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo