Rząd węgierski uniemożliwił strajk kontrolerom lotów

Związek zawodowy węgierskich kontrolerów lotów zapowiadał przeprowadzenie bezterminowego strajku na tle płacowym, ale rząd Węgier wydał dekret zakazujący mu strajkowania podczas obowiązywania stanu zagrożenia, ogłoszonego w związku z koronawirusem.

pixabay

Trzy związki zawodowe kontrolerów lotów od trzech lat prowadziły rozmowy na temat podwyżek i chociaż dwa z nich zaakceptowały podniesienie wynagrodzeń o 15 proc., trzeci związek uznał je za zbyt niskie i zagroził strajkiem. Mógł on rozpocząć się na międzynarodowym lotnisku Ferihegy w Budapeszcie już we wtorek.

Tymczasem rząd przyjął w poniedziałek dekret, zgodnie z którym „ze względu na interesy obrony i bezpieczeństwa narodowego” w organizacjach odpowiadających za kontrolę lotów w jednostce stanowiącej element systemu kluczowego ze względów obrony narodowej „nie ma miejsca na strajk”. Dekret wszedł w życie we wtorek.

Jak podał dziennik „Magyar Nemzet”, dekret został przyjęty ze względu na patową sytuację w rozmowach z jednym ze związków zawodowych.

Dziennik podkreślał, że od marca zanotowano 60-procentowy spadek ruchu na węgierskich lotniskach w stosunku do analogicznego okresu 2019 r., co spowodowało taki sam spadek przychodów i wymusiło ograniczenie wymiaru pracy kontrolerów lotów.

Według „Magyar Nemzet” przeciętna pensja kontrolera lotów wynosi milion-dwa miliony forintów (13-25 tys. zł), ale wraz z dodatkami może sięgać 2-3 mln ft (25-38 tys. zł).

Na Węgrzech od 4 listopada 2020 roku obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego w związku z pandemią koronawirusa.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo