Po przejściu COVID-19 spada iloraz inteligencji? Naukowcy biją na alarm

Czy to możliwe, że koronawirus wpływa na obniżenie ilorazu inteligencji? Z najnowszego opracowania brytyjskich naukowców, które ukazało się na łamach prestiżowego pisma „The Lancet” wynika, że taki scenariusz jest wysoce prawdopodobny. Osoby hospitalizowane z powodu Covid-19, zwłaszcza te, które wymagały podłączenia do respiratora, uzyskują gorsze wyniki w testach na inteligencję.

Zdjęcie autorstwa Anna Shvets z Pexels

Badania w tym zakresie trwały od stycznia do grudnia 2020 r. naukowcy przetestowali 81 337 osób w ramach Wielkiego Brytyjskiego Testu Inteligencji, w tym prawie 13 tys. osób, które były zakażone koronawirusem. Po uwzględnieniu czynników takich jak wiek, płeć, język ojczysty i poziom wykształcenia odkryli, że osoby, które przeszły koronawirusa, w zadaniach wymagających rozumowania, planowania i rozwiązywania problemów osiągały relatywnie słabsze wyniki w porównaniu z osobami, które nie były zakażone.

„Długi COVID” sieje spustoszenie w mózgu

Wyniki te są zbieżne z doniesieniami o długim Covidzie, w przypadku którego powszechne są „mgła mózgowa”, kłopoty z koncentracją i trudności ze znalezieniem właściwych słów.
- wskazują badacze.

Relatywnie najgorzej wypadły osoby, które w czasie choroby wymagały podłączenia do respiratora - zaobserwowano u nich spadek odpowiadający 7 punktom w testach mierzących iloraz inteligencji. To większy spadek niż u osób, które w przeszłości doznały udaru.

Dlaczego COVID atakuje mózg?

Jedną z możliwych przyczyn słabszych wyników w testach na inteligencję było to, że obserwowane deficyty poznawcze były związane z trwającymi objawami wirusa, takimi jak wysoka temperatura lub problemy z oddychaniem, przy czym 4,8 proc. uczestników, którzy byli chorzy, zgłaszało objawy rezydualne.

Naukowcy prowadzący badanie nalegają na ostrożność w wyciąganiu wniosków bez danych z obrazowania mózgu, ale podkreślają, że wyniki powinny służyć jako wezwanie do dalszych badań w tej kwestii. 

„Sądzimy, że jest prawdopodobne, by było wiele czynników. Np. poprzednie badania u hospitalizowanych pacjentów z chorobą układu oddechowego nie tylko wykazują obiektywne i subiektywne deficyty poznawcze, ale sugerują, że u niektórych pozostają one w czasie pięcioletniej obserwacji”.
- twierdzą autorzy badania.

Ponadto tylko 275 uczestników wypełniło test inteligencji zarówno przed, jak i po zachorowaniu na Covid-19, co ogranicza możliwości wyciągania jednoznacznych wniosków na temat przyczyn i skutków. Z drugiej strony, jak podkreślono, duży i zróżnicowany społeczno-ekonomicznie przykrój grupy umożliwił włączenie do analizy wielu potencjalnie zakłócających zmiennych, co w pewien sposób łagodzi możliwość, że obserwowane różnice były obecne przed chorobą.

Badanie przeprowadzali naukowcy z Imperial College London, Kings College London oraz uniwersytetów w Cambridge, Southampton i Chicago.
 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#zdrowie #trendy

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo