Jak mądrze słuchać?

Zamiast winić swoją żonę lub męża, że gdera, może lepiej inaczej ich słuchać. To nie ich wina, że tak to słyszymy. Jedno ze starych przysłów mówi, że mamy dwoje uszu po to, żeby niektóre słowa jednym wlatywały, a drugim wylatywały. To dlatego się denerwujemy, że bierzemy słowa zbyt poważnie i odnosimy je do siebie. Jeśli ktoś mówi coś nieprzyjemnego, to niech to wyleci drugim uchem.

Tumisu

Jeśli powie coś miłego, to można szybko zatkać jedno ucho, żeby słowa nie uciekły. Nie chodzi tylko o to, co słyszymy, chodzi też o to, jak słuchamy. Słuchanie w taki sposób sprawia, że nie czujemy się zranieni, nie tracimy o kimś dobrego zdania. Nawet szczekania psów można słuchać ze współczuciem i zrozumieniem.

Jeśli, ktoś próbuje nas obrazić, może mieć problem z samym sobą, może być nieszczęśliwy i potrzebuje to z siebie wyrzucić. Ludzie krzyczą i przeklinają, kiedy mają zły nastrój, to co mówią, świadczy przede wszystkim o nich samych. Często są to nieszczęśliwe osoby, które cierpią. 

Jeśli kierownik ciągle wrzeszczy i nigdy nie chwali nikogo, pracownicy muszą znosić ledwie kilka godzin dziennie, kilka dni w tygodniu. Ale on sam musi ze sobą żyć ciągle przez całe życie. Musi być nieszczęśliwy z takim charakterem. Jeśli krytykuje innych, to również siebie samego i wszystko w swoim życiu. Jego sytuacja jest nie do pozazdroszczenia.

Mądre słuchanie nie polega na samolubności i myśleniu tylko o sobie, ale na zwracaniu uwagi również na innych, na większej empatii. Nie pozwól, żeby opinie innych ludzi definiowały kim jesteś.

Tylko ja wiem, kim jestem i dlaczego coś robię i czy zrobiłem coś dobrze czy źle. Nikt nie może tego wiedzieć, więc dlaczego ludzie myślą, że mogą mnie oceniać? Cokolwiek ludzie o tobie mówią, tak naprawdę mówią o sobie. Nie o tobie. Jest tylko jedna osoba, która wie, kim jesteś, a jesteś nią ty. Tak jak nie ma doskonałego drzewa, tak nie ma doskonałych ludzi, są wystarczająco dobrzy. A to, co ludzie o mnie mówią, to ich sprawa.

 


Źródło: niezalezna.pl

#Jak mądrze słuchać?

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo