Witek: #PolskiŁad to skok cywilizacyjny

Naszym celem jest to, aby Polakom żyło się na takim poziomi jak w państwach zachodniej Europy – mówiła w Chocianowie marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Dodała, że ma to zostać osiągnięte m.in. dzięki wdrażaniu Polskiego Łady, który – jak mówiła – jest „skokiem cywilizacyjnym”.

twitter.com/elzbietawitek

Elżbieta Witek oraz minister rodziny i polityki społecznej Marzena Maląg spotkały się w poniedziałek z mieszkańcami Chocianowa (Dolnośląskie), aby promować rządowy program Polski Ład. 

Obok jest Lubin, niedaleko jest bardzo bogate miasto, Polkowice. I jest Chocianów, w którym żyją tacy sami ludzie jak w Polkowicach, jak w Lubinie, jak w Warszawie, jak we Wrocławiu, którzy nie mają i nigdy nie mieli kanalizacji. Podstawowa sprawa. Polski Ład przychodzi tutaj z pomocą, dotyka każdej dziedziny życia: rolnictwa i edukacji, i rodziny, i przede wszystkim szerokiego wsparcia dla gmin i samorządów w całej Polsce
 - zaznaczyła marszałek Sejmu.

Dodała, że te programy PiS traktuje jako powszechne, to znaczy, że wszystkie gminy bez względu na to, przez kogo są zarządzane, będą mogły z tego programu korzystać.

Witek podkreśliła, że celem rządu jest to, aby Polakom żyło się na takim poziomi jak w państwach zachodniej Europy. Dodała, że ma zostać to osiągnięte m.in. dzięki wdrażaniu Polskiego Łady, który – jak mówiła – jest „skokiem cywilizacyjnym”.

Marszałek zauważyła, że jednym z segmentów finansowych, z których będą realizowane inwestycje infrastrukturalne są środki unijne. 

Z kolei mister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podkreśliła, że należy stwarzać warunki do łączenia życia zawodowego z rodzinnym. 

98 proc. młodych Polaków chce mieć dzieci. Kiedy jednak spojrzymy na dzietność w Polsce, dzietność w Europie, to nie przekłada się na konkretne dane. Pozwoliliśmy sobie zapytać Polaków, co jest potrzebne, aby realizować te marzenia o szczęśliwej rodzinie.
- powiedziała minister Maląg.

Wymieniła, że jest to odpowiednio: polityka mieszkaniowa, polityka podatkowa i stabilna praca. 

To co jest czynione, ale także opieka nad dziećmi do lat 3.
- zaznaczyła minister. 

Jak dodała, ta opieka już się rozwija, za pomocą programu „maluch”.

Ponad 2,1 mld zł już trafiło na tworzenie i utrzymanie miejsc opieki żłobkowej, Mamy dzisiaj ponad 200 tys. takich miejsc. Ale są potrzebne dalsze. Polski Ład zakłada kolejne potężne wsparcie: to już nie rocznie 450 mln, tylko prawie 1,5 mld" - dodała minister. Zapowiedziała także, że "każda gmina, która będzie chciała zbudować żłobek będzie mogła to uczynić.
- mówiła szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

Według minister Maląg „potrzebne jest również wsparcie w opiece” nad dziećmi do 3 roku życia, a „nie wszyscy rodzice chcą korzystać z opieki instytucjonalne”.

Musimy stwarzać warunki do łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym. Będziemy wprowadzać całkowicie nowe rozwiązanie - dodatkowe 500 zł dla tych rodziców, którzy mają drugie i kolejne dziecko między 13 a 36 miesiącem życia, właśnie na to, by zapewnić opiekę nad dzieckiem. Polskie państwo musi być silne, oparte na takim fundamencie, jakim jest mocna polska rodzina. Nie możemy dopuścić do sytuacji z prognoz ONZ, które pokazują, że w 2100 roku Polaków miałoby być tylko ponad 16 mln.
- mówiła minister Maląg.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP, pis.org.pl

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo