Znamy treść projektu ustawy podatkowej #PolskiŁad. Szykują się spore zmiany i historyczna obniżka podatków!

Ministerstwo Finansów w poniedziałek wieczorem udostępniło projekt przepisów podatkowych Polskiego Ładu. Główne elementy podatkowej części Polskiego Ładu to rekordowa podwyżka kwoty wolnej od podatku, wzrost do 120 tys. zł progu podatkowego, podatkowe fair play i podatkowy restart gospodarki. Jak wyjaśnia resort na historycznej obniżce podatków i podwyżce kwoty wolnej zyska niemal 18 mln Polaków. Szacuje się, że zmiany przyniosą oszczędności w portfelach Polaków rocznie w sumie w granicach ok. 14 mld zł. Co wiemy o szczegółach projektu nowej ustawy podatkowej?

Igor Smirnow/Gazeta Polska

Przygotowany projekt ustawy podatkowej, będącej elementem Polskiego Ładu, został skierowany do konsultacji publicznych. Ministerstwo Finansów szacuje, że na zmianie zyska 18 mln podatników. Dwie trzecie emerytów przestanie w ogóle płacić podatek PIT, a dla 90 proc. podatników, to jest 23 mln osób zmiany podatkowe mają być korzystne albo neutralne. W wyniku zmian 9 mln osób ma przestać płacić podatek PIT, a w kieszeniach podatników pozostać ponad 8 mld zł.

Trzy filary reformy podatkowej

Reforma podatkowa będzie się składać z trzech pakietów:

  • Pierwszy pakiet zmieni system podatkowy „w kierunku większej sprawiedliwości” i zawierać będzie podniesienie kwoty wolnej i zmiany dotyczące składki zdrowotnej czy podniesienie progu podatkowego i zmiany w uproszczonych formach opodatkowania.
  • Druga część pakietu to pakiet ulg i zachęt, który był już prezentowany i konsultowany przez resort finansów. To kilkanaście ulg, uproszczeń i rozwiązań nakierowanych na konkretne kategorie przedsiębiorców. Chodzi tu m.in. o małe i średnie firmy, duże międzynarodowe holdingi, przemysł innowacyjny.
  • Trzeci zestaw przepisów to pakiet uszczelnień systemu podatkowego, który będzie bardzo ważnym elementem finansowania tej reformy. Sarnowski wskazał, że rząd planuje, że 6 z 8 mld zł, które ma kosztować reforma podatkowa w ramach tzw. Polskiego Ładu, zostanie pokryte właśnie z uszczelnienia systemu podatkowego.

Wejście w drugi próg podatkowy będzie zaczynało się od miesięcznych dochodów przekraczających 12 tys. zł. Sprecyzował, że wyrównanie płacenia składki zdrowotnej będzie oznaczało, że wszyscy, bez względu na to, jaką mają formę zatrudnienia, zapłacą taką samą składkę zdrowotną - ma ona wynosić 9 proc. od osiąganych dochodów, bez możliwości odliczenia jej części od podatku

Zgodnie z deklaracją resortu finansów zapowiadana w ramach Polskiego Ładu reforma podatkowa to również pakiet kilkunastu ulg i uproszczeń dla biznesu – dla MŚP, holdingów oraz dla branży innowacyjnej.

Największa od 30 lat reforma podatkowa

Komentując zapowiedzi reformy podatkowej szef Polskiego Instytutu Ekonomicznego  Piotr Arak zwrócił uwagę, że po zmianach system ma być bardziej sprawiedliwy, m.in. ma zmniejszyć różnicę w opodatkowaniu między jednoosobową działalnością gospodarczą a umową o pracę.

Wprowadzana w Polsce reforma to pierwsza tak duża zmiana w polskich podatkach od 30 lat. Problemem było dotychczas relatywnie wysokie opodatkowanie niskich płac oraz stosunkowo niewielki klin dla dobrze zarabiających osób, zwłaszcza tych którzy prowadzili jednoosobową działalność gospodarczą, nie zatrudniając nikogo i świadcząc usługi bliższe pracy na etacie, niż realnemu prowadzeniu firmy.
- wskazał dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.

Przypomniał, że w ramach reformy kwota wolna od podatku ma wzrosnąć do 30 tys. zł. Zmieni się drugi próg podatkowy - z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł. 

Proponowana kwota wolna oznacza zbliżenie polskiego systemu do tych funkcjonujących w wielu bogatszych państwach, takich jak Holandia, czy Niemcy. Reforma zmniejszy różnicę w opodatkowaniu między jednoosobową działalnością gospodarczą, a umową o pracę. Polska nadal będzie jednak miała znacznie mniej progresywny system podatkowy od Francji, czy Włoch. Oznacza to, że zmiany nie są radykalne.
- zauważył Arak.

Zdaniem eksperta można też mieć nadzieję, że zmiany zmniejszające korzyści podatkowo-składkowe z prowadzenia jednoosobowej działalności doprowadzą do uporządkowania systemu. 

Zachęcą do zawierania umów o pracę, tam gdzie jednoosobowa działalność nie wynikała z motywacji rynkowych czy chęci realnego rozwijania firmy, a wyłącznie z oczekiwanych oszczędności. Takiej zmianie powinny też sprzyjać inne ogłaszane projekty, np. w zasadach opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego i rozszerzanie tzw. estońskiego CIT-u. Szeroko patrząc na wprowadzane zmiany trzeba podkreślić, że ich celem jest większa sprawiedliwość systemu i wsparcie konsumpcji wśród najuboższych grup społecznych.
- przekonuje Arak.

Pełna treść projektu ustawy podatkowej

Ministerstwo Finansów w poniedziałek wieczorem udostępniło projekt przepisów podatkowych Polskiego Ładu. Dokument ma 225 stron.

Dziś rozpoczynają się konsultacje pakietu rozwiązań, które polepszą jakość życia Polaków i sprawią, że system podatkowy będzie bardziej sprawiedliwy, a firmy będą mogły się szybciej rozwijać”.
- informuje resort finansów.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw ukazał się na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Resort finansów planuje, że przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2022 r.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw [KLIKNIJ i POBIERZ PEŁNĄ TREŚĆ]

 Źródło: niezalezna.pl, PAP, gov.pl/web/finanse

 

#podatki #reforma podatków #kwota wolna od podatku

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo