Wielka Brytania: Pigułki antykoncepcyjne od teraz bez recepty

Od poniedziałku w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy w historii dwa rodzaje pigułek antykoncepcyjnych można kupić w aptekach bez recepty. Do tej pory, w odróżnieniu od wielu innych krajów zachodnich, wszystkie preparaty tego typu wymagały w Wielkiej Brytanii okazania recepty.

pixabay.com

Zmiana dotyczy dwóch rodzajów pigułek zawierających wyłącznie progesteron, tzw. "minipigułek". Brytyjski regulator rynku leków MHRA uznał, że tabletki Hana i Lovima mogą być bezpiecznie stosowane przez większość kobiet.

Kobiety nadal będą musiały przed ich zakupem skonsultować się z farmaceutą pod kątem ewentualnych skutków ubocznych. Tabletki kosztują zaledwie 7,50 funta (ok. 40 zł) za opakowanie wystarczające na miesiąc. Złożone pigułki antykoncepcyjne, które również zawierają estrogen i mogą mieć poważniejsze skutki uboczne, nadal będą wymagały recepty.

Jak wskazywano, pandemia koronawirusa spowodowała, że mniej osób umawia się na wizyty lekarskie, co dotyczy także wizyt u ginekologów; część kobiet mówi, że uzyskanie recepty na pigułki antykoncepcyjne jest obecnie trudniejsze.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#antykoncepcja #pigułki antykoncepcyjne #Wielka Brytania #recepta

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo