Ciekawostki turystyczne: Schronisko Szyndzielnia w Beskidzie Śląskim

Szyndzielnia to jedno z największych i najstarszych schronisk w Beskidzie Śląskim, którego nazwa jest identyczna z nazwą góry, na której jest położone. Z schroniska rozciąga się widok na Bielsko- Białą. Dostanie się na Szyndzielnie ułatwia nowoczesna kolejka gondolowa, która w niespełna 10 minut pokonuje dwukilometrową trasę z Bielska-Białej do górnej stacji, z której jest już tylko parę minut drogi do schroniska.

Szyndzielnia widziana z Wysokiego
Ela Lesiak; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Schronisko PTTK Szyndzielnia górskie schronisko turystyczne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Beskidzie Śląskim, na Szyndzielni, na terenie lasów komunalnych miasta Bielska-Białej. Położone na wysokości 1001 m n.p.m. Pierwsze murowane schronisko w tym paśmie górskim, oddane do użytku w 1897.

Decyzję o budowie schroniska na podjęła bielska sekcja niemieckiego Beskidenverein po pożarze schroniska „Klementynówka” nieopodal Klimczoka. Budowę rozpoczęto w 1896, a zakończono w lipcu 1897. Było murowano-drewniane, na wzór schronisk alpejskich z charakterystyczną wieżyczką.

W 1907,z okazji dziesięciolecia schroniska wybudowano, pełniący rolę dodatkowego schronu, drewniany szwajcarski domek. Zainstalowano także sygnaturkę na dachu domku, która dźwiękiem wskazywała turystom drogę w czasie trudnych warunków atmosferycznych. W pokoju na wieży mieściła się stacja meteorologiczna, a na parterze winiarnia. W 1911 wybudowano wodociąg do schroniska. W pobliżu obiektu w 1923 wzniesiono niewielką skocznię narciarską. Na początku posiadało 8 pokoi noclegowych z mogących pomieścić od 2 do 4 osób oraz dużą salę zbiorową, a także rozbudowane zaplecze gastronomiczne. 

W czasie II wojny światowej obiekt służył głównie różnym celom paramilitarnym, m.in. odbywały się tu obozy organizacji Hitlerjugend. Ostatnim niemieckim gospodarzem był Eugen Kutschera, który został wcielony do armii niemieckiej. Później schroniskiem zarządzała jego żona. Z końcem 1944 budynek został zajęty przez Wehrmacht i włączony w linię obrony miasta. Na początku lutego 1945 budynek został kilkakrotnie trafiony sowieckimi pociskami artyleryjskimi: jeden z nich przebił dach i eksplodował w kuchni, inny zniszczył klatkę schodową, a pozostałe zdemolowały charakterystyczną wieżyczkę. Po ustąpieniu wojska niemieckiego niezniszczone jeszcze wyposażenie zostało rozkradzione.

Po II wojnie światowej po prowizorycznym remoncie i niezbędnych naprawach w lipcu 1945 schronisko ponownie oddano do użytku. Dobudowano od południowo-wschodniej strony nowe skrzydło gastronomiczno-gospodarcze i przebudowano wieżę.
8 października 1985 w schronisku wybuchł pożar – zapaliła się część krytego gontem dachu, w rejonie wieży. Straż pożarna walczyła z ogniem blisko 3 godziny. Całkowicie spłonął dach wieży, a także część dachu budynku głównego. Zniszczenia odbudowano, dach pokryto blachą.

Obecnie schronisko oferuje: domową kuchnię, 49 miejsca noclegowe, duży słoneczny taras. Z Szyndzielni można wyruszyć do sąsiednich schronisk na Klimczoku, Błatniej i Dębowcu lub dojść do Bystrej Śląskiej, Szczyrku, Brennej oraz Wapienicy po drodze podziwiając wspaniałe widoki na okolice. Wycieczce na Szyndzielnię może towarzyszyć odwiedzenie toru saneczkowego u podnóża góry.

 

 

Źródło: niezalezna.pl

#Schronisko Szyndzielnia

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo