Kolejny niepewny sezon turystyczny. Sprawdź, jakie obostrzenia czekają cię za granicą

Popularne kraje turystyczne zmagają się z groźbą kolejnej fali COVID-19. Podejmują jednak wiele wysiłków, by w szczycie sezonu zapobiec rozprzestrzenianiu się nowych wariantów koronawirusa. Zdecydowanym ułatwieniem jest posiadanie unijnego certyfikatu covidowego. W większości krajów turyści powinni jednak nadal pamiętać o maseczkach.

pexels.com/Jaxson Bryden

We Francji, najczęściej wybieranym przez turystów kraju na świecie, odwiedzający miejsca kulturalne i turystyczne zostali skonfrontowani w tym tygodniu z nowym wymogiem posiadania specjalnej przepustki COVID-19.

Aby uzyskać przepustkę, która jest dostępna w formie papierowej lub cyfrowej, ludzie muszą udowodnić, że są w pełni zaszczepieni lub niedawno wyleczyli się z infekcji, albo uzyskać negatywny wynik testu na obecność wirusa. Korzystanie z karnetu może zostać rozszerzone w przyszłym miesiącu na restauracje i kawiarnie.

Włochy zapowiedziały w czwartek, że ludzie będą potrzebować podobnej przepustki, aby wejść do muzeów i kin, zjeść posiłek w restauracjach i kawiarniach, dostać się do basenów, kasyn i wielu innych miejsc.

Branża turystyczna w Europie stara się jak może, żeby nadrobić katastrofalny rok 2020. Liczba przyjazdów turystów międzynarodowych do Europy w zeszłym roku spadła o prawie 70%, a przez pierwsze pięć miesięcy tego roku spadła o 85%.

Według Europejskiej Komisji ds. Podróży amerykańscy, japońscy i chińscy podróżnicy nie mają pewności, czy będą mogli swobodnie odwiedzać i poruszać się po Europie. Przewiduje się, że przyjazdy z zagranicy utrzymają się w tym roku na prawie połowie poziomu z 2019 r., chociaż popyt krajowy pomoże uzupełnić niedobór.

Stany Zjednoczone w tym tygodniu podniosły ostrzeżenie dotyczące podróży do Wielkiej Brytanii do najwyższego poziomu. Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom zaleciły Amerykanom unikanie podróży do kraju ze względu na ryzyko zarażenia się wariantami COVID-19.

Niektóre kraje europejskie wykazują jednak oznaki odbicia.

Hiszpania, drugi najczęściej odwiedzany kraj na świecie, od stycznia do maja przyjęła 3,2 mln turystów, co stanowi jedną dziesiątą liczby z analogicznego okresu 2019 r. Jednak w czerwcu liczba odwiedzin wzrosła o 2,3 mln przyjazdów, co stanowi najlepszą miesięczną liczbę od początku pandemii, choć wciąż to tylko 75% liczby odwiedzających sprzed dwóch lat.

Hiszpański sekretarz stanu ds. turystyki, Fernando Valdés, przyznał, że Unia Europejska wprowadziła w czerwcu swój cyfrowy paszport szczepionkowy, co miało „pozytywny wpływ” na decyzje o podróżach zagranicznych. To, oraz ruch Wielkiej Brytanii, aby zezwolić na turystyczne podróże, „pozwolił nam rozpocząć sezon letni 2021 w najlepszych warunkach” – powiedział.

W Grecji, gdzie infekcje COVID-19 również gwałtownie rosną, władze otwarcie wyraziły zaniepokojenie, że spowolnienie szczepień może zaszkodzić borykającej się z trudnościami branży turystycznej, która jest podstawą tamtejszej gospodarki. Władze zaostrzyły restrykcje dla nieszczepionych turystów i mieszkańców, zakazując im wstępu do wszystkich lokali gastronomicznych i rozrywkowych.

Minister rozwoju Adonis Georgiadis wezwał branżę turystyczną do podjęcia odważniejszych działań.

„To bardzo ważne, abyśmy nie sprawiali wrażenia, że ​​straciliśmy kontrolę nad pandemią”

– powiedział Georgiadis w zeszłym tygodniu.

W wielu krajach nadal nie należy zapominać o maseczkach, którymi zasłaniamy usta i nos.

ALBANIA

Maseczki są obowiązkowe w zamkniętych pomieszczeniach i w transporcie publicznym. Za ich brak grozi mandat w wysokości 3000 leków (110 złotych).

ARMENIA

We wszystkich miejscach publicznych, w tym korzystając z transportu publicznego, należy zakrywać usta i nos. Kara wynosi 10 000 dramów (80 złotych).

AUSTRIA

W zamkniętych miejscach publicznych wymagane jest noszenie masek na twarz. Dodatkowo maseczki na twarz typu FFP2 lub wyższych klas są obowiązkowe m.in. w sklepach, supermarketach, bankach, na stacjach paliw, kolejkach linowych i w transporcie publicznym. Za niedostosowanie się grozi mandat w wysokości 90 euro (410 złotych).

BUŁGARIA

Maseczki nie są obowiązkowe w otwartej przestrzeni publicznej i w małych dzielnicowych sklepikach. Trzeba je nosić w aptekach, dużych sklepach oraz korzystając z komunikacji miejskiej. Kara za nieprzestrzeganie nakazu wynosi 300 lewów (690 zł), ale oprócz środków komunikacji jest rzadko nakładana.

CHORWACJA

Zakrywanie nosa i ust wymagane jest w pomieszczeniach oraz zalecane na zewnątrz w sytuacjach, gdy nie można utrzymać dystansu 1,5 metra. Grzywny - również za noszenie maseczki w niewłaściwy sposób - zaczynają się od 500 kun (300 zł).

CYPR

Maseczki obowiązują we wszystkich miejscach publicznych w Republice Cypryjskiej, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń. Kara za ich brak wynosi 300 euro (1350 zł).

Z kolei w Tureckiej Republice Cypru Północnego obowiązują one w budynkach i tam, gdzie odbywają się większe zgromadzenia, np. na targach oraz w środkach transportu publicznego. Kara za ich brak wynosi 300 lir tureckich (130 zł).

CZARNOGÓRA

Maseczki należy nosić w zamkniętych miejscach publicznych, a także na zewnątrz jeśli nie można utrzymać dystansu 2 metrów. Ograniczenia mogą różnić się między gminami, a kary zaczynają się od 100 euro (455 złotych).

CZECHY

W środkach komunikacji, na przystankach i we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach publicznych obowiązuje nakaz noszenia maseczek typu FFP2 lub N95 i wyższych klas. Nie można więc nosić zwykłych maseczek chirurgicznych. Policja lub inne służby mogą nakładać kary do 10 tys. koron (1760 zł).

EGIPT

Zasłanianie nosa i ust wymagane jest w miejscach publicznych, takich jak sklepy czy biura, a także we wszystkich środkach transportu. W hotelach można spotkać się z obowiązkiem ich noszenia np. w windach. Mandat za niedostosowanie się wynosi 50 funtów egipskich (12 zł).

FRANCJA

Maseczki są obowiązkowe w zamkniętych przestrzeniach publicznych (dotyczy również dzieci powyżej 6. roku życia). W 45 gminach turystycznych władze ponownie wprowadziły obowiązek noszenia maseczek w otwartej przestrzeni publicznej. Brak zakrycia twarzy spotyka się zazwyczaj z upomnieniem lub prośbą o opuszczenie danego miejsca. Kara pieniężna wynosi 135 euro (608 zł).

GRECJA

Nie jest konieczne noszenie maseczek na świeżym powietrzu, chyba że bierze się udział w dużym zgromadzeniu. W dalszym ciągu nakaz obowiązuje w pomieszczeniach zamkniętych, jednak restauracje, które są otwarte tylko dla zaszczepionych, mogą niekiedy przyjmować też osoby bez maseczek. Kara za brak takiej ochrony wynosi 300 euro (1350 złotych).

GRUZJA

Zasłanianie nosa i ust jest obowiązkowe w zamkniętych miejscach publicznych oraz na przystankach autobusowych. Grzywna wynosi 20 lari (25 złotych).

HISZPANIA

Nie trzeba nosić maseczek na świeżym powietrzu, w tym na plażach i basenach, ale wciąż wymagane są podczas wydarzeń masowych, gdzie uczestnicy nie mają miejsc siedzących, oraz w środkach transportu publicznego. Maksymalna kara za brak maseczki wynosi 100 euro (450 zł). Z powodu postępującej piątej fali pandemii kolejne regiony zapowiadają wprowadzenie na powrót obowiązku noszenia maseczek.

ISLANDIA

Zasłaniać nos i usta należy wszędzie tam, gdzie nie można zachować jednego metra odstępu między obcymi osobami. Maseczki należy stosować w komunikacji miejskiej, sklepach i innych punktach usługowych. Grzywna ustalana jest na podstawie wagi wykroczenia i wynosi od 10 000 do 100 000 koron (305-3050 złotych).

IRLANDIA

Maseczki należy nosić w środkach transportu publicznego i w zamkniętych miejscach publicznych. Kara wynosi 60 euro (275 złotych).

MALTA

W wszystkich miejscach publicznych - otwartych i zamkniętych - wymagane jest noszenie maseczek w przypadku osób powyżej 3. roku życia. Dzieci poniżej 12. roku życia mogą przebywać bez maseczki w towarzystwie osoby zaszczepionej. Oprócz tego, dwie w pełni zaszczepione osoby mogą przebywać bez maseczek w otwartych miejscach publicznych. Za nieprzestrzeganie tych reguł grozi kara 100 euro (ok. 450 złotych).

NIEMCY

Przepisy dotyczące maseczek w Niemczech zależą od kraju związkowego, ale najczęściej są one wymagane w środkach transportu publicznego i zamkniętych miejscach publicznych. W miastach z reguły trzeba nosić maseczki na szczególnie uczęszczanych ulicach. Wysokość mandatu za ich brak również zależy od kraju związkowego i wynosi co najmniej 50 euro (225 zł).

NORWEGIA

Zasłanianie nosa i ust nie jest obowiązkowe dla osób niezakażonych lub nieudających się na kwarantannę. Zakrycie ust i nosa jest zalecane, kiedy nie można utrzymać dystansu dwóch metrów.

PORTUGALIA

Maseczki są obowiązkowe w miejscach publicznych, zarówno zamkniętych, jak i na świeżym powietrzu oraz w środkach transportu publicznego i przy wejściach na plażę i na basenach. Kary wynoszą od 50 do 100 euro (225-450 zł).

SŁOWACJA

Noszenie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji i na przystankach. Inne sytuacje z nimi związane reguluje system zwany "covid-automatem" w zależności od sytuacji epidemiologicznej w poszczególnych powiatach. W większości powiatów nie ma obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz budynków.

SZWECJA

Zasłanianie nosa i ust nigdy nie było wymagane w Szwecji. Władze nie wymieniają obecnie noszenia maseczek wśród zaleceń dla mieszkańców.

SZWAJCARIA

Maseczki są obowiązkowe w transporcie i pomieszczeniach publicznych i rekomendowane, kiedy nie można zachować odstępu 1,5 metra od innych osób. Kara to 100 franków (420 złotych).

TUNEZJA

W miejscach publicznych wymagane jest noszenie maseczek, w hotelach maseczki muszą nosić jedynie pracownicy. Kara wynosi 120 dinarów (167 złotych).

TURCJA

Zakrywanie nosa i ust jest obowiązkowe w przestrzeni zamkniętej i otwartej przestrzeni publicznej, np. na ulicach, bazarach, w parkach. Nieprzestrzeganie tych zasad grozi mandatem w wysokości nawet 900 lir tureckich (ok. 390 zł). Bez maseczek można przebywać na plażach prywatnych, przy basenach hotelowych i w restauracjach.

UKRAINA

Na Ukrainie obowiązuje nakaz noszenia maseczek w transporcie publicznym, w budynkach użyteczności publicznej oraz podczas masowych wydarzeń. Wysokość mandatu za ich brak to 170-255 hrywien (ok. 24-35 zł).

WĘGRY

Maseczki nie są już wymagane, z wyjątkiem szpitali i instytucji społecznych.

WIELKA BRYTANIA

W Anglii zniesiono obowiązek zasłaniania nosa i ust w budynkach i zastąpiono go zaleceniem noszenia maseczek w zatłoczonych przestrzeniach publicznych.

W Szkocji, Walii i Irlandii Północnej nadal obowiązuje nakaz zakrywania twarzy w zamkniętych przestrzeniach publicznych. Kary wynoszą odpowiednio 30 funtów (160 złotych), 60 funtów (320 złotych) i 100 funtów (530 złotych).

WŁOCHY

Zaleca się, by zawsze mieć maseczki przy sobie i wkładać, kiedy nie ma zagwarantowanego dystansu. W regionie Kampania władze utrzymały nakaz zakrywania nosa i ust na ulicach, placach i na nadmorskich promenadach. W całym kraju maseczki trzeba mieć wszędzie w budynkach, a kara za ich brak to 400 euro (1800 zł).

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE

Podobnie jak w innych krajach Półwyspu Arabskiego, w ZEA należy nosić maseczki na twarz przez cały czas w miejscach publicznych – wewnątrz lub na zewnątrz – oraz korzystając z transportu publicznego i towarzysząc innym osobom w prywatnym pojeździe. Standardowa kara wynosi 3000 dirhamów (3170 złotych).

 

Źródło: apnews.com, niezalezna.pl, PAP

Beata Mańkowska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo