Organek zaśpiewa w hołdzie Powstańcom Warszawskim

Koncert Tomasza Organka i gości odbędzie się o godz. 21 w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego. Tego samego dnia odbędzie się premiera płyty "Ocali nas miłość". Koncert będzie transmitowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego na YouTube.

Organek
youtube.com/printscreen

Na płycie pojawili się znani goście - Magda Umer, Ralph Kamiński oraz Klaudia Szafrańska. Organizatorem koncertu i wydawcą płyty jest Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jak informuje Muzeum, które zaprosiło Tomasza Organka do współpracy przy tym przedsięwzięciu muzycznym, punktem wyjścia dla twórców "Ocali nas miłość" były zdjęcia jednego z najbardziej znanych powstańczych fotoreporterów Eugeniusza Lokajskiego "Broka". Inspiracją dla każdej z ośmiu piosenek na płycie była inna fotografia. Kolekcja prawie tysiąca zdjęć Lokajskiego w "ujmujący sposób dokumentuje zarówno prywatne życie bohaterów sierpnia 1944 roku, jak ich ofiarną walkę na ulicach Warszawy".

"Historia Lokajskiego wywarła na mnie niesamowite wrażenie. Sportowiec, bojownik o wolność, dokumentalista, ale nade wszystko artysta. Esteta. Z jego zdjęć, paradoksalnie dla czasu powstańczej pożogi, bije życie. Roześmiane młode kobiety, pary łączące się w małżeństwie aż Bóg ich nie rozłączy, mężczyźni silni w swej wierze w zwycięstwo. Jest w tym wszystkim jakaś porywająca poezja. Teksty bezpośrednio inspirowane jego zdjęciami dosłownie pisały się same"

– powiedział Tomasz Organek.

"Miałem taką ambicję, żeby w tym roku zrobić to ciut inaczej, czyli nie korzystać z wierszy powstańczych; zrobić to po swojemu"

- dodał. Podkreślił, że olbrzymim ułatwieniem w pracy nad płytą były zdjęcia Eugeniusza Lokajskiego z albumu "Brok" wydanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Ocenił, iż te zdjęcia pokazują, że pomiędzy walkami toczyło się normalne życie.

"Uczestnicy Powstania Warszawskiego fascynują kolejne pokolenia. Życiorysy Powstańców Warszawskich przyciągają uwagę żarliwością zaangażowania w istotne sprawy. Spuścizna życia wielu z nich, mimo że z wyroku historii zakończonego przedwcześnie, jest imponująca. Jedną z osób, których biografia rozbudza wyobraźnię, jest Eugeniusz Lokajski ps. Brok – wybitny sportowiec, genialny fotograf, żołnierz i Powstaniec"

– zauważył dyrektor Muzeum Jan Ołdakowski.

Jak zaznaczył, cieszy się, że dzięki Tomaszowi Organkowi i płycie "Ocali nas miłość" młode osoby "będą miały szansę zetknąć się z życiorysem ich rówieśnika, któremu przyszło żyć i tworzyć w naprawdę trudnych czasach".

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy - ok. 500 tys. - wypędzono z miasta, które następnie zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo