Rzeczniczka PiS oceniła przebieg sprawy szefa NIK

To nie są sprawy, które nas zajmują; tym zajmują się niezależne organy - powiedziała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska, pytana o wniosek prokuratury ws. uchylenia immunitetu szefowi NIK Marianowi Banasiowi, który trafił dziś do marszałek Sejmu.

Marian Banaś
nik.gov.pl

- Było dzisiaj oświadczenie rzecznika (ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisława) Żaryna. To nie są sprawy, które nas zajmują; to są niezależne organy, które się tym zajmują

- powiedziała dziś wieczorem rzeczniczka PiS pytana przez dziennikarzy, czy sprawa wniosku o uchylenie immunitetu prezesowi NIK była przedmiotem rozmów podczas wyjazdowego posiedzenia klubu PiS.

W piątek po południu Prokuratura Krajowa poinformowała, że Prokurator Generalny wystąpił do marszałek Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK, któremu śledczy chcą postawić kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.

Nieco wcześniej Marian Banaś poinformował we wpisie na Twitterze, że jego syn został zatrzymany w piątek na lotnisku Kraków Balice, gdy wracał wraz z żoną z urlopu, a zatrzymania dokonali funkcjonariusze CBA. Samo CBA poinformowało o zatrzymaniu dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Tadeusz G. oraz społecznego doradcy prezesa NIK Jakuba B., którzy mają usłyszeć zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku. Według CBA, w przypadku Tadeusza G. chodzi m.in. o przekroczenie uprawnień, natomiast Jakub B. miał kilkukrotnie posługiwać się dokumentami poświadczającymi nieprawdę.

Żaryn stwierdził w piątek m.in., że postępowanie dotyczące prezesa NIK, "jest postępowaniem stricte kryminalnym, dotyczy działań sprzecznych z prawem, które należy oceniać jako przestępstwa urzędnicze lub też przestępstwa gospodarcze". "Stawiamy i prezentujemy fakty. Ta sprawa dotyczy trzech osób, które są objęte dzianiami i wnioskami prokuratury" - powiedział rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.
 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

oa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo