Nowy szef IPN po złożeniu ślubowania: IPN jest gwarancją polskiej niepodległości i suwerenności w narracji historycznej

Dr Karol Nawrocki złożył w piątek przed Sejmem ślubowanie na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. - IPN jest gwarancją polskiej niepodległości i suwerenności w narracji historycznej - powiedział dziennikarzom nowy prezes IPN.

Dr Karol Nawrocki po złożeniu ślubowania przed Sejmem
fot. Andrzej Hrechorowicz/@KancelariaSejmu

Senat zgodził się w piątek na wybór Karola Nawrockiego na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. W głosowaniu poparło go 52 senatorów, 47 było przeciw, jeden senator wstrzymał się od głosu.

Dziennikarze pytali nowego prezesa IPN o jego pierwsze wrażenia.

"Bardzo się cieszę, że decyzja połączyła senatorów i sprawiła, że IPN będzie funkcjonował z wybranym prezesem" - powiedział Nawrocki. "Dyskusja, której się przysłuchiwaliśmy i cała procedura wyłonienia prezesa IPN udowadnia, jak ważną instytucją dla państwa polskiego jest Instytut" - mówił.

Dodał, że IPN jest "gwarancją polskiej niepodległości i suwerenności w narracji historycznej". "IPN strzegł narracji historycznej i dbał o polskich bohaterów" - podkreślił.

"Jestem przekonany, że pod względem historycznym i menadżerskim jestem osobą właściwą na to stanowisko, co udowodniłem w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które ma wiele sukcesów"

- przekonywał.

Zapowiedział, że pod jego kierownictwem IPN "to będzie instytucja, która zachowa sposób działania w sektorze wydawniczym, ekshumacyjnym i edukacyjnym". "Ale będzie też instytucją poddaną refleksji, co się zmieniło wokół nas w XXI wieku" - powiedział. Dodał, że "IPN stanie się instytucją otwartą na dialog z najmłodszym pokoleniem".

Nowy prezes IPN został zapytany, kogo umieściłby na okładce podręcznika o XX wieku?

"Jakbym miał zamknąć wiek XX wokół jednej postaci, to byłby to z całą pewnością rotmistrz Witold Pilecki"

- odpowiedział. Dodał, że był on "symbolem pracy, służby i cierpienia dla Rzeczpospolitej".

Pytany o Lecha Wałęsę zaznaczył, że "to postać historyczna, pierwszy przewodniczący NSZZ Solidarność", ale zarazem w pierwszej połowie lat 70. tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa. "Z całą pewnością moja ocena tej postaci byłaby zniuansowana" - mówił Nawrocki.


Dr Karol Nawrocki jest absolwentem Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego, doktorem nauk humanistycznych. Od 2009 r. pracownik Instytutu Pamięci Narodowej; w latach 2014-17 pełnił funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN Gdańsk. Od 2017 r. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Członek Rady Dyplomacji Historycznej przy Ministrze Spraw Zagranicznych RP.

Autor i redaktor siedmiu książek oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i publicystycznych z zakresu najnowszej historii Polski. Inicjator, konsultant oraz współautor wielu projektów memoratywnych, edukacyjnych i ekspozycyjnych, zaangażowany w działalność społeczną. Wyróżniony m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi za zasługi w dokumentowaniu i upamiętnianiu prawdy o najnowszej historii Polski oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. 

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

#Karol Nawrock #IPN

po
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo