Obowiązkowe szczepienia dla medyków we Francji

Po długiej i trudnej debacie Zgromadzenie Narodowe, niższa izba francuskiego parlamentu, przyjęło dziś nad ranem nową ustawę antycovidową, która zawiera kontrowersyjne rozszerzenie certyfikatu sanitarnego i obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby zdrowia.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Dziewiąta ustawa antycovidowa od marca 2020 r. została przegłosowana w pierwszym czytaniu 117 głosami; 86 deputowanych było przeciw. Ustawa jest teraz w Senacie i czeka na ostateczne przyjęcie. Jak podaje portal telewizji France 24, władze chcą procedować nad ustawą do końca weekendu w obliczu rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa.

Projekt ustawy, który był mocno kontestowany przez część opinii publicznej, odzwierciedla zapowiedzi prezydenta Emmanuela Macrona z 12 lipca.

O ile panuje względna zgoda co do rozszerzenia obowiązku szczepień na pracowników służby zdrowia, strażaków i specjalistów/opiekunów pracujących z osobami starszymi, to nie dotyczy to rozszerzenia od początku sierpnia certyfikatu sanitarnego (przepustki zdrowotnej, która jest potwierdzeniem pełnych szczepień lub ostatniego testu na koronawirusa) m.in. na kawiarnie i restauracje, co spotkało się z ostrą krytyką od lewicy po skrajną prawicę.

1200 poprawek

Do projektu ustawy zgłoszono prawie 1200 poprawek, a rozpoczęta w środę debata w parlamencie nie należała do spokojnych – zauważa France 24.

Minister zdrowia Olivier Veran wzywał deputowanych do zatwierdzenia projektu ustawy w obliczu "powagi sytuacji" związanej ze wzrostem liczby zakażeń. Według oficjalnych danych opublikowanych w czwartek wieczorem liczba zakażeń koronawirusem we Francji wyniosła blisko 22 tys. w ciągu ostatniej doby; to jest najwięcej od 5 maja.

"Ścigamy się z czasem (...) W obliczu tej sytuacji dostosowanie naszego planu jest niezbędne"

- akcentował szef deputowanych prezydenckiej partii LREM Christophe Castaner.

Projekt ustawy przewiduje również obowiązkową izolację chorych na Covid-19. Rząd wprowadził poprawki mające na celu uniknięcie utraty dochodów przez pracowników izolowanych z powodu zakażenia.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#szczepionki

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo