Zwiększone finanse na szpitale, lepsza jakość usług. Co znajdzie się w projekcie ustawy o opiece zdrowotnej?

Jak poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawi dziś założenia projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Jednym z jego założeń jest zwiększenie finansowania szpitali.

pexels.com

"Regulacja zakłada zwiększone finansowanie szpitali, które zapewnią pacjentowi wysoką jakość świadczonych usług. Placówki będą podlegać procesowi autoryzacji pod kątem wskaźników jakości świadczonych pacjentowi usług"

– wskazał rzecznik MZ.

"Dodatkowo ustawa wprowadza rejestr działań niepożądanych oraz tzw. system no fault, co ma zwiększyć zarówno wymiar jakości, jak i zapewnić bezpieczeństwo pacjenta"

- dodał.

Wydatki na ochronę zdrowia mają rosnąć szybciej – poziom 6 proc. produktu krajowego brutto (PKB) ma być osiągnięty w 2023 r. W wykazie prac rządu opublikowano założenia projektu nowelizacji ustawy w tej sprawie.

Celem regulacji - jak wskazano – jest przyspieszenie osiągnięcia dotychczas określonego poziomu nakładów na ochronę zdrowia w wysokości 6 proc. produktu krajowego brutto (PKB) w 2023 r. i określenie ścieżki dalszego wzrostu minimalnych wartości przedmiotowych nakładów do osiągnięcia poziomu 7 proc. PKB w 2027 r.

Obecnie minimalny poziom nakładów na ochronę zdrowia zakłada wzrost do wysokości 6 proc. PKB do 2024 r. i w latach kolejnych.

Planowany termin przyjęcia przez Radę Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o finansach publicznych określono na trzeci kwartał br.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Beata Mańkowska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo