Senat będzie wybierał prezesa IPN. W Koalicji Obywatelskiej bez dyskusji, tam już jest dyscyplina

Senatorowie Koalicji Obywatelskiej będą głosowali przeciwko powołaniu Karola Nawrockiego na prezesa IPN. - W klubie zarządzono dyscyplinę - poinformował szef klubu Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki. Przeciw powołaniu Nawrockiego zagłosują też prawdopodobnie senatorowie Lewicy.

Zdjęcie ilustracyjne
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Sejm pod koniec maja głosami PiS, Konfederacji i Kukiz'15 powołał dr. Nawrockiego na prezesa IPN. Aby Nawrocki został powołany, wybór Sejmu musi zaakceptować Senat. Kadencja obecnego szefa IPN Jarosława Szarka kończy się w lipcu. Powołany przez Sejm na jego następcę dr. Nawrocki, to dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i obecnie wiceszef IPN.

W Senacie głosowanie ws prezesa IPN zaplanowano na dzisiejszy wieczór. Koalicja Obywatelska ma być przeciw, a nawet jeżeli któryś z senatorów myśli inaczej, to nie ma wyjścia w kwestii głosowania. Zarządzono bowiem dyscyplinę.

- Będziemy jako klub przeciw. Ja też jestem przeciw. Pan Nawrocki jest bardziej radykalnym ideologiem niż niezależnym historykiem. I bardziej funkcjonariuszem partyjnym niż działaczem państwowym

- powiedział Bosacki. Dodał, że w klubie w sprawie tego głosowania będzie obowiązywała dyscyplina.

Wątpliwości do możliwego powołania Nawrockiego ma senator Lewicy Wojciech Konieczny. W rozmowie zaznaczył jednak, że decyzję podejmie po wysłuchaniu go na sali senackiej.

Senator Jan Filip Libicki z PSL poinformował z kolei, że senatorowie PSL spotkali się z Nawrockim w czwartek, 15 lipca. "To było spotkanie, które miało na celu to, aby senatorowie PSL zapoznali się z osobą pana Nawrockiego" - podkreślił Libicki. Zaznaczył, że ma pozytywne wrażenie po tym spotkaniu.

- Jeżeli chodzi o moją decyzję, to przede wszystkim jej motywem jest to, żebyśmy się nie decydowali na taki spektakl, jak to było z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, żeby miesiącami ta funkcja nie była obsadzona dlatego, że obie Izby nie potrafią się dogadać

 - powiedział senator PSL.

Zwrócił uwagę, że kilku jego klubowych kolegów zagłosowało w Sejmie za Nawrockim. "I ja się też do tego skłaniam" - oświadczył senator ludowców.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Senat #IPN #Karol Nawrocki

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo