12 lekarzy wystąpi w profilaktycznym kalendarzu

12 lekarzy wystąpi w kalendarzu Śląskiej Izby Lekarskiej na 2022 r. pod tytułem „ŚILni Mężczyźni”, który będzie zachęcać do badań profilaktycznych w celu ewentualnego wczesnego wykrycia męskich chorób onkologicznych.

pixabay

To kolejne takie wydawnictwo śląskiego samorządu lekarskiego po publikacji bardzo dobrze przyjętego kalendarza na 2020 r., którego bohaterkami były lekarki.

Teraz 12 lekarzy różnych specjalizacji zdecydowało się wesprzeć swoim wizerunkiem taki projekt, by każdego dnia przypominać o potrzebie profilaktyki. W piątek w Bytomiu staną przed obiektywem fotografa.

"To będzie niezwykła sesja i niezwykły kalendarz. Poprzez postawę lekarzy chcemy pokazać, że w przypadku profilaktyki męskich chorób nowotworowych nie ma miejsca na wstyd"

– powiedziała rzeczniczka Śląskiej Izby Lekarskiej Alicja van der Coghen.

Choroby onkologiczne, które dotykają największej liczby mężczyzn, to nowotwory prostaty, jąder, pęcherza moczowego, jelita grubego i płuc. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce rocznie rejestruje się około 16 tys. nowych zachorowań na raka prostaty i 5 tys. zgonów.

Jak podkreślają śląscy lekarze, wielu panów nadal wzbrania się przed wizytą u specjalisty, a gabinety lekarskie odwiedzają jedynie wówczas, gdy odczuwany przez nich ból jest nie do zniesienia lub dolegliwości utrudniają normalne funkcjonowanie. Tymczasem dzięki regularnym wizytom u lekarza i badaniom możliwe jest wykrycie ewentualnego schorzenia i szybkie włączenie skutecznego leczenia. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo