Lubelskie: szpitale podległe marszałkowi zostaną połączone?

Zarząd województwa lubelskiego zadecydował o rozpoczęciu prac nad opracowaniem koncepcji połączenia niektórych szpitali marszałkowskich. Pomysł argumentowany jest poprawą ich sytuacji finansowej i optymalizacją działalności medycznej. Koncepcje mają być gotowe do końca sierpnia.

pixabay

Chodzi o połączenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Wojewódzkim im. Jana Bożego w Lublinie, który ma być placówką przejmowaną – przekazał w komunikacie rzecznik marszałka Remigiusz Małecki.

Drugie połączenie dotyczy lecznictwa psychiatrycznego. Szpital Neuropsychiatryczny im. prof. Mieczysława Kaczyńskiego w Lublinie ma przejąć dwie placówki: Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Radecznicy i Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Celejowie.

„Postanowiliśmy połączyć szpitale w celu poprawy ich sytuacji finansowej oraz optymalizacji obecnie prowadzonej działalności medycznej. Jestem przekonany, że te działania pozwolą w niedalekiej przyszłości poprawić kondycję finansową zadłużonych od lat szpitali oraz znacząco polepszyć ofertę usług medycznych dla pacjentów”

– powiedział cytowany w komunikacie marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Zdaniem zarządu województwa połączenie szpitali będzie odpowiedzią na oczekiwania społeczne wobec jakości usług opieki zdrowotnej i dostosowaniem szpitali do zmian legislacyjnych dotyczących organizacji oraz finansowania służby zdrowia w Polsce.

W pierwszej kolejności zostaną powołane zespoły robocze ds. połączenia szpitali w województwie lubelskim. W ich skład wejdą m.in. dyrekcje szpitali i przedstawiciele poszczególnych placówek służby zdrowia. Koncepcje mają być gotowe do końca sierpnia.

„Proces konsolidacji będzie wymagał podjęcia wielu szczegółowych działań i analiz. Ma to na celu z jednej strony uzyskanie poprawy wyniku finansowego, a z drugiej zwiększenie jakości i dostępności do świadczeń zdrowotnych dla pacjentów”

– zaznaczył Małecki.

Dyrektorzy szpitali, które mają zostać połączone, odpowiadają, że jest za wcześnie, aby mówić o szczegółach tych przedsięwzięć, ponieważ trwają prace nad opracowaniem koncepcji.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo