Korea Północna: Ubogich rodzin nie stać na zakup ryżu

Władze Korei Północnej rozpoczęły ostatnio sprzedaż ryżu obywatelom po cenach niższych niż na rynku, ale część rodzin pozbawiona środków do życia nadal nie jest w stanie go kupić - podaje w środę południowokoreański portal Daily NK.

zdjęcie ilustracyjne/ pixabay.com/@ImageParty

Niektórzy mieszkańcy Korei Płn. zrezygnowali z zakupu ryżu, przekazując swoje bony zakupowe bogatszym ludziom w zamian za pieniądze.

Według źródła Daily NK władze Korei Płn. od 9 lipca rozpoczęły sprzedaż ryżu po cenach niższych niż rynkowe w miastach i powiatach w całej prowincji Hamgyong Północny, w tym w Chongjin i Hoeryong. Wcześniej ryż był tam sprzedawany po ok. 7000 wonów północnokoreańskich za kilogram, ale władze zaczęły sprzedawać go za połowę, po ok. 3500-4000 wonów.

W Hoeryong jednak 20-40 proc. rodzin zrezygnowało z zakupu ryżu z powodu braku pieniędzy.

Źródło portalu uważa, że dzieje się tak, ponieważ miejscowi stali się jeszcze biedniejsi z powodu przedłużającego się zamknięcia granicy między Koreą Północną i Chinami oraz ograniczenia działalności rynkowej z powodu pandemii Covid-19.

- Z powodu koronawirusa ograniczono działalność rynkową, a w szczególności duży wpływ na to miało ograniczenie przez prawie dwa lata przemytu

 powiedziało źródło Daily NK, zastrzegając anonimowość. - Pieniądze nie krążą z powodu zamknięcia granicy, więc mieszkańcy żyjący z dnia na dzień nie mają pieniędzy na zakup żywności". Jak tłumaczyło źródło, władze "sprzedają żywność po niskich cenach, ale w rzeczywistości jest więcej rodzin, niż mogłoby się wydawać, które nie mogą kupić ryżu, bo nie mają pieniędzy".

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo