Sprzęt odebrany mafii tytoniowej trafił do Straży Pożarnej

Prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku przekazał strażakom sprzęt, który będzie im służył do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. Jest to już kolejne wsparcie instytucji walczących z epidemią ze strony pionu PZ Prokuratury Krajowej - dowiedzieliśmy się w Prokuraturze Krajowej.

fot. Prokuratura Krajowa

W styczniu 2021 roku Zachodniopomorski Wydział PZ PK przekazał szpitalom i Policji sprzęt o wartości 3 milionów złotych, który został odebrany mafii Vat-owskiej, natomiast w marcu 2021 roku Dolnośląski Wydział PZ PK przekazał szpitalom sprzęt odebrany mafii tytoniowej.

Sprzęt, który trafił teraz do strażaków, został zabezpieczony w śledztwie dotyczącym działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją tytoniu. Wśród przekazanych przedmiotów jest generator prądu, agregat prądotwórczy, kompresory powietrza i pompa próżniowa. Jak udało się nam ustalić, przedmioty zostały przekazane Komendzie Miejskiej Straży Pożarnej m. st. Warszawy zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem. Moc przekazanych generatorów i agregatów jest wystarczająca do zasilenia małej szkoły lub szpitala

- przekazała nam Prokuratura Krajowa.

W uzasadnieniu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wskazano, że niszczenie lub przechowywanie zajętych substancji pochodzących z przestępstwa, w sytuacji zagrożenia epidemicznego stanowiłoby trwonienie zasobów, mających znaczenie dla bezpieczeństwa publicznego i nosiłoby znamiona marnotrawstwa. Według nowelizacji wobec zagrożenia epidemicznego nie należy tych przedmiotów przechowywać w depozycie.

Nielegalna produkcja tytoniu

Śledztwo dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, która prowadziła nielegalną produkcję papierosów, a następnie zajmowała się wprowadzaniem ich do obrotu.

"W toku postępowania prokurator ustalił, ze grupa mogła wprowadzić do obrotu ponad 97 milionów sztuk papierosów o wartości prawie 68 milionów złotych. Papierosy były oznaczone podrobionym znakiem towarowym jednej ze znanych marek"

- dowiedzieliśmy się w prokuraturze. 

Zarzuty w tej sprawie usłyszało już 25 osób, z których 6 zostało tymczasowo aresztowanych. Postępowanie ma charakter rozwojowy. Planowane są dalsze zatrzymania.

 

Źródło: niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo