Białoruś: Reżim chce likwidacji niezależnego stowarzyszenia dziennikarzy

Białoruskie ministerstwo sprawiedliwości chce likwidacji niezależnego Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Do sądu trafił już wniosek w tej sprawie.

fot. president.gov.by, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=99789398

Ministerstwo poinformowało, że do Sądu Najwyższego został wysłany wniosek o likwidację tej organizacji społecznej w związku z „niepodjęciem działań na rzecz usunięcia naruszeń ze strony BAŻ i powtórnym (po pisemnym ostrzeżeniu) naruszeniu prawa”.

Resort wskazuje, że BAŻ nie dostarczył w odpowiednim czasie potrzebnych dokumentów, dotyczących formalnych aspektów działania organizacji.

BAŻ odpowiedział, że nie ma dostępu do potrzebnych dokumentów, ponieważ biuro organizacji zostało opieczętowane po rewizji, a dokumenty znajdują się w środku.

„Fizycznie nie jesteśmy w stanie tego zrobić, bo dzień przed otrzymaniem ostrzeżenia do biura organizacji włamano się i przeprowadzono tam rewizję, a następnie opieczętowano. Poinformowaliśmy o tym ministerstwo”

– napisał na Facebooku wiceszef BAŻ Barys Harecki.

Ocenił on, że „jest oczywiste, iż władze chcą brutalnie wykończyć najaktywniejszą organizację dziennikarską w kraju”. BAŻ jest członkiem Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (IFJ) i Europejskiej Federacji Dziennikarzy (EFJ).

Wcześniej BAŻ informował, że jego rachunki bankowe zostały zablokowane. 14 lipca w biurze organizacji przeprowadzona została rewizja.

W ostatnich tygodniach władze Białorusi przeprowadziły kilkadziesiąt rewizji w mediach niepaństwowych i organizacjach społecznych, a także zatrzymano niektórych działaczy i dziennikarzy, w tym z redakcji Naszej Niwy, telewizji Biełsat, Radia Swaboda. Potem przedstawiciele organów ścigania wyjaśnili, że chodzi o „finansowanie protestów” poprzez „niejawne przepływy finansowe”.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo