Grypsy Łukasza Cieplińskiego z mokotowskiej celi śmierci. Czy przesłanie sprzed lat jest nadal aktualne?

Na to i wiele innych pytań odpowie podczas spotkania poświęconego postaci płk. Łukasza Cieplińskiego, jego biograf, Elżbieta Jakimek-Zapart z krakowskiego Oddziału IPN. Spotkanie odbędzie się już dziś, o godz. 20:00 na parterze Pawilonu X, w miejscu symbolicznym na terenie mokotowskiego więzienia, w którym w niewielki celach byli trzymani więźniowie stalinowscy.  

materiały prasowe,

Serdecznie zapraszamy na niezwykły wieczór, podczas którego zostanie nie tylko zaprezentowana sylwetka tej symbolicznej dla pokolenia Żołnierzy Wyklętych postaci, ale także przedstawiony jego przejmujący testament, sporządzony w mokotowskiej celi, niedługo przed śmiercią, w postaci grypsów skierowanych przede wszystkim do ukochanej żony i syna. 

Spotkanie odbędzie się już dziś, o godz. 20:00 na parterze Pawilonu X, w miejscu symbolicznym na terenie mokotowskiego więzienia, w którym w niewielki celach byli trzymani więźniowie stalinowscy.  

Elżbieta Jakimek-Zapart jest autorką kilkudziesięciu artykułów oraz dwóch książek poświęconych zamordowanemu w więzieniu na Mokotowie ostatniemu prezesowi Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: „Nie mogłem inaczej żyć... Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci” i „Sny wstaną... Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci”. Książki są nie tylko publikacjami prezentującymi treść grypsów, ale mają także wymiar historyczny prezentując biografię głównego bohatera na tle najważniejszych wydarzeń XX. wieku. Ich walor edukacyjny został doceniony szczególnie w przypadku tej drugiej. Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z IPN podjęło inicjatywę rozesłania książki „Sny wstaną... Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci” do wszystkich szkół średnich w Polsce w związku z przypadającą 1 marca 2021 r. siedemdziesiątą rocznicą stracenia członków IV ZG WiN.
Oprawa muzyczna w wykonaniu Pawła Piekarczyka

Perwsze 10 osób, które przyjdą na Rakowiecką otrzyma po egzemplarzu tej szczególnej publikacji wraz z autografem autorki. 

Serdecznie zapraszamy na Rakowiecką 37 i niezwykłe spotkanie z postacią legendarnego Łukasza Cieplińskiego!

 

Źródło: niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo