Senat rozpoczął obrady. W planach wybór RPO i szefa IPN

Senat rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Na nim senatorowie zdecydują o wyrażeniu zgody na powołanie prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich oraz na powołanie dr. Karola Nawrockiego na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Zdjęcie ilustracyjne
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Na początku obrad marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował, że jutro senatorowie rozpoczną obrady od wysłuchania informacji nt. działalności Rzecznika Praw Dziecka za 2020 rok. Marszałek dodał, że tego samego dnia senatorowie zajmą się wyrażeniem zgody na powołanie prezesa Instytutu Pamięci Narodowej; głosowanie odbędzie się bezpośrednio po rozpatrzeniu tego punktu.

Wybór RPO i szefa IPN

Sejm wybrał prawnika, prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich na początku lipca; był on wspólnym kandydatem na tę funkcję klubu PiS i klubów opozycyjnych - PSL-Koalicja Polska, UED, Konserwatyści oraz Lewicy, a także kół Polska 2050 oraz Polskie Sprawy. Aby Wiącek mógł objąć urząd, na jego wybór musi się zgodzić Senat.

Sejm pod koniec maja głosami PiS, Konfederacji i Kukiz'15 powołał dra Karola Nawrockiego na prezesa IPN. Kadencja obecnego szefa IPN Jarosława Szarka kończy się w lipcu. Powołany przez Sejm na jego następcę dr. Nawrocki, to dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i obecnie wiceszef IPN.

W ostatnich tygodniach w mediach spekulowano o układzie między PiS a opozycją: poparcie przez Senat wybranego przez Sejm na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego w zamian za poparcie kandydata opozycji na RPO. W przypadku obu stanowisk wybór Sejmu musi zaakceptować Senat.

W planie obrad...

Senatorowie zajmą się też pilną nowelizacją, która przesunie termin wdrożenia dowodów osobistych z odciskami palców i podpisem posiadacza. Nowe dowody miały być wydawane od 2 sierpnia. Po uchwalonej zmianie dzień ten określony zostanie w osobnym komunikacie.

W porządku obrad jest też nowelizacja ustawy o partiach politycznych, która zakłada wprowadzenie anonimizacji danych adresowych osób wskazanych w ewidencji partii politycznych. Zgodnie z ustawą o partiach politycznych, ewidencję, do której zgłasza się partię polityczną, prowadzi Sąd Okręgowy w Warszawie. Ewidencja wraz z tekstami statutów partii politycznych jest jawna.

Senat zajmie się też nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych czy ustawą wprowadzającą pakiet SLIM VAT.

Izba zajmie się także kilkoma senackimi projektami w tym projektem nowelizacji Kodeksu postępowania karnego wprowadza obowiązkową obecność na rozprawie niepoczytalnego sprawcy, wobec którego sąd orzeka o zastosowaniu środków zabezpieczających.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Senat

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo