Premier o Polskim Ładzie: Chcemy podnieść poziom życia w kraju

Poprzez Polski Ład chcemy podnieść poziom życia w kraju do średniej unijnej – powiedział dziś premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że więcej pieniędzy może popłynąć do samorządów, które nie zdołały w ostatnich latach nadrobić zaległości infrastrukturalnych.

Mateusz Morawiecki
Jan Sroda/Gazeta Polska

Premier był gościem wieczornego programu Głos Dnia w TVP3 Kielce. Szef rządu mówiąc o programie Polski Ład, wskazał, że samorządy z mniejszym PKB mogą liczyć na większe wsparcie w ramach Polskiego Ładu.

- Powiaty województwa świętokrzyskiego powinny otrzymać ponad proporcjonalnie środki, ponieważ w przeliczeniu na głowę mieszkańca, tutaj ludzie zarabiają mniej

– mówił szef rządu.

Zwracał uwagę, że bogate i duże miasta zdołały w ostatnich latach zbudować bardzo dobrą infrastrukturę i lepsze warunki do życia mieszkańców. Natomiast powiaty i gminy były w trudniejszym położeniu.

"W powiatach takich jak konecki, czy jędrzejowski, kielecki działo się bardzo różnie, zwykle brakowało tych pieniędzy na rozwój dróg, remont szkół, na modernizację szpitali, na sieci wodociągowe, kanalizacyjne. Program Polski Ład to podniesienie standardu życia, to jest ten awans cywilizacyjny dla województwa świętokrzyskiego"

Szef rządu zaprzeczył jednocześnie, że wdrażanie "Polskiego Ładu" i planowana zmiana systemu podatkowego będzie się wiązać z większym obciążeniem finansowym przedsiębiorców. Jak mówił taki "nieprawdziwy schemat próbują wrysować w umysły Polaków" oponenci Zjednoczonej Prawicy.

- Otóż cała reforma podatkowa polega na tym, że dokonujemy rewolucyjnego podniesienia kwoty wolnej od podatku - to po pierwsze, do 30 tys. złotych, czyli poziomu wyższego nominalnie nawet niż we Francji, we Włoszech, Hiszpanii, czy w Danii

 – podkreślił premier.

Jednocześnie wskazywał, że w tamtych krajach nie można odpisywać składki zdrowotnej od podatku.

- To właśnie ten odpis zapewniał brak progresywnego systemu finansowego. Regresywny, czyli bardzo niesprawiedliwy system. My go nieco zmieniamy, a jednocześnie dla tych przedsiębiorców, mamy najlepsze warunki do gospodarowania w regionie lub jedne z najlepszych. Dopiero teraz, po tej zmianie, przedsiębiorca będzie mniej więcej tak samo opodatkowany daninami jak np. w Republice Czeskiej i cały czas niżej będzie opodatkowany niż na Węgrzech

 – mówił Morawiecki.

Szef rządu był pytany czy Polsce grozi utrata unijnych pieniędzy oraz czy zagrożona jest realizacja Krajowego Planu Odbudowy. "Ani nie grozi nam utrata unijnych pieniędzy, ani też nie jest zagrożony Krajowy Program Odbudowy" – odparł premier, dodając:

"Ruszyliśmy już z Polskim Ładem, z Programem Odbudowy, w oparciu o specjalny montaż linii finansowo-kredytowej pod realizację projektów samorządowych według różnych priorytetów: budowa i modernizacja dróg, budowa i modernizacja szpitali, sieci wodociągowych, kanalizacyjnych. Czyli Polska się na szczęście tak wzbogaciła, że dla nas, dzisiaj Krajowy Program Odbudowy jest bardzo ważny, jest czymś, co mogłoby znacznie nam pomóc, ale jednocześnie, czy nastąpi to miesiąc później, trzy miesiące później, czy miesiąc wcześniej. Nie ma to takiego znaczenia"

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Mateusz Morawiecki #Polski Ład

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo