Tusk wrócił z wakacji i wystąpił w Gdańsku. Był anty-PiS, zabrakło propozycji programowych

Jeżeli ktoś myślał, że Donald Tusk po powrocie z wakacji rozpocznie prezentowanie propozycji Platformy Obywatelskiej dla Polaków, może czuć się zawiedziony. W Gdańsku nowy lider PO opowiadał głównie... o PiS. Odnosił się nawet do Jarosława Kaczyńskiego, byle tylko nie opowiadać o programie Platformy.

Donald Tusk
fot. Facebook @Platforma Obywatelska

Swoje przemówienie Donald Tusk rozpoczął od wzmianki o Gdańsku i byłym prezydencie miasta.

- Myślę tu o prezydencie Pawle Adamowiczu. Dokładnie w tym miejscu mówiłem do was, razem z innymi przyjaciółmi Pawła w dzień jego śmierci, że nigdy nie zapomnimy tego, co chciał nam przekazać - tego, że Gdańsk był, jest i pozostanie miastem Solidarności, że jesteśmy wszyscy w życiu publicznym po to, żeby dzielić się dobrem, tak jak każdy potrafi najlepiej

 - mówił Tusk.

Stwierdził też, że "to my nauczyliśmy Europę solidarności". - Nigdy Europa nie była tak polska i nigdy Polska nie była tak europejska jak dziś. No może do dziś - powiedział. 

Anty-PiS i nic więcej

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej po powrocie z wakacji w Chorwacji skupił się głównie na krytyce Prawa i Sprawiedliwości.  - Dziś władza uważa, że suwerenność jest po to, by zabrać ją ludziom i ich kontrolować. Ich suwerenność to pełna niezależność od wartości - stwierdził Tusk. 

Lider PO w Gdańsku ocenił, że PiS wprowadza w Polsce "ruski ład", "porządek bliźniaczo podobny do tego, który wprowadza Putin w Rosji".

- Otwórzcie szerzej oczy. To nie są żarty. Odwróciliśmy się plecami od Ukrainy. Sytuacja na Białorusi to „polityczne złoto” w PR Morawieckiego

- grzmiał Tusk.

Rządzące Polską od sześciu lat Prawo i Sprawiedliwość krytykował też za... politykę wobec Kościoła.

- Oni głoszą wszem i wobec, że są katolikami, że wierzą w Boga i Boga mają w sercu. Nikt tak bardzo nie przyczynił się do upadku Kościoła w Polsce, jak rządy PiS-u przez sześć lat. Komuniści 40 lat nie dali rady

 - powiedział były premier.

Wystąpienie przewodniczącego Platformy było klasycznym "anty-PiS-em". Mówił niemal tylko o partii rządzącej. W Gdańsku usłyszeliśmy również następujące kwestie:

  • PiS-owska władza chce panować nad ludźmi, ale nie panuje nad problemami. Nie jest w stanie rozwiązać żadnego problemu.
  • Obiecali milion elektrycznych samochodów, a nie zbudowali ani jednego. Wycięli za to 250 milionów drzew. To jest ich ekologia.
  • PiS kocha zwierzęta? Jedyne, co zostanie w pamięci z ich miłości do zwierząt to polityk PiS-u ciągnący wiernego psa za samochodem. Zaciągnął go na śmierć.
  • Symbol obecnych relacji ze Stanami Zjednoczonymi to ciężki wysiłek naszego Prezydenta, by zrobić sobie fotkę z Prezydentem USA między toaletą a windą.
  • PiS zablokował de facto wszystkie inwestycje jeśli chodzi o gospodarkę wodną. Zadaniem premiera jest nie tylko bycie tam, gdzie się dzieje nieszczęście, ale przede wszystkim zapobieganie temu nieszczęściu.
  • Nie ma lepszego fachowca w Polsce od dzielenia narodu na zwalczające się grupy i kłócące się rodziny od Jarosława Kaczyńskiego.
  • Nie przypuszczałem, że jednym z moich pierwszych zadań po powrocie będzie obrona 500 plus przed marszałek Witek.
  • Nie ma lepszego fachowca w Polsce od dzielenia narodu na zwalczające się grupy i kłócące się rodziny od Jarosława Kaczyńskiego.
  • Panie Kaczyński, wyjdź z tej swojej jaskini, stań ze mną twarzą w twarz wymienić się argumentami. Nie bój się. Zostaw biednych ludzi w spokoju.
  •  Są bardzo niepokojące sygnały o tym, że dziś w Polsce rządzą ludzie, którzy obrali kierunek na wschód;

Brzmi znajomo? To teksty brzmiące niczym żywcem wzięte z tweetów, jakie przez ostatnie miesiące publikował Donald Tusk. Kiedy jednak teraz wrócił do polskiej polityki, wydawało się, że może zdecyduje się na przedstawienie jakiegoś konkretnego programu czy propozycji dla Polaków. Ci, którzy tego oczekiwali, mogą czuć się zawiedzeni. Taktyką Tuska jest wciąż wyłącznie walka z PiS.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Donald Tusk #Gdańsk

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo