Prezydent Włoch: Wykorzenić mafie, zwalczać przestępczość, zerwać z pobłażaniem

Przypadająca dziś 29. rocznica zamachu na sędziego śledczego z Sycylii Paolo Borsellino, zabitego przez cosa nostrę, odnawia świadomość konieczności wykorzenienia mafii - oświadczył prezydent Włoch Sergio Mattarella. Także jego brat zginął z rąk mafii.

Sergio Matarella
Autorstwa Presidenza della Repubblica, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38730418

Walczący z mafią sędzia Borsellino został zabity w zamachu bombowym w Palermo przed domem swojej matki razem z pięcioma towarzyszącymi mu policjantami z ochrony. Niespełna dwa miesiące wcześniej sycylijska mafia zabiła jego bliskiego współpracownika, sędziego Giovanniego Falcone.

W rocznicowym przesłaniu Mattarella nazwał zamach na Borsellino aktem "nieludzkiej brutalności". "Zapłacił życiem za swoją prawość i spójną postawę reprezentanta instytucji" - dodał włoski prezydent.

Położył nacisk na "świadomość potrzeby wspólnego zaangażowania, by wykorzenić mafie, zwalczać przestępczość i zerwać z pobłażaniem i wspólnictwem, które sprzyjają obecności kryminalistów".

Następnie Mattarella napisał: Paolo Borsellino i Giovanni Falcone "pokazywali jako osoby reprezentujące państwo, jak można pokonać mafie, dowiedli, że ich organizacje i ich plany można zdemaskować i że ich szefowie oraz płatni zabójcy mogą zostać doprowadzeni przed wymiar sprawiedliwości; dlatego zostali zabici".

- Byli i będą zawsze wzorem dla obywateli i dla młodzieży

 - zaznaczył prezydent.

Jego starszy brat, szef władz regionu Sycylia Piersanti Mattarella został zastrzelony przez cosa nostrę w 1980 roku w Palermo.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Włochy #mafia

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo