Johnson idzie na kwarantannę. Błyskawiczna zmiana zdania po oburzeniu społeczeństwa

Brytyjski rząd podał, że premier Boris Johnson, pomimo kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem, nie zostanie skierowany na kwarantanne, ponieważ bierze udział w "pilotażowym programie testów". Oświadczenie to zostało przyjęte z ogromną dezaprobatą przez opinię publiczną na Wyspach. Decyzję zmieniono w niespełna 3 godziny i szef brytyjskiego rządu najbliższe dni spędzi w izolacji.

fot. Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Po tym, jak w sobotę minister zdrowia Sajid Javid poinformował, że test wykazał u niego obecność koronawirusa, Johnson i Sunak - którzy spotkali się z nim w piątek - zostali przez zespół do wykrywania kontaktów osób zakażonych, NHS Test and Trace, skierowani na kwarantannę. Jednak w niedzielę przed południem biuro premiera poinformowało, że nie odbywają jej, gdyż biorą udział w pilotażowym programie zastąpienia kwarantanny codziennymi testami na obecność koronawirusa. Pokreślono, że w tym okresie wykonywać będą jedynie niezbędne obowiązki, a w czasie, gdy nie będą ich wykonywać, pozostaną w izolacji.

Ten komunikat został bardzo źle przyjęty, zwłaszcza że od kilku dni wiele firm skarży się na braki kadrowe spowodowane rosnącą liczbą pracowników wysyłanych na kwarantannę, a opozycja przekonywała, że rząd po raz kolejny pokazuje, że ministrów obowiązują inne reguły niż zwykłych obywateli.

Po fali oburzenia biuro premiera poinformowało, że zarówno Johnson, jak i Sunak jednak odbywają kwarantannę.

"Z premierem skontaktował się zespół NHS Test and Trace, aby powiedzieć, że jest kontaktem osoby mającej Covid-19. Był w Chequers (wiejska rezydencja brytyjskich premierów), gdy skontaktował się z nim NHS Test and Trace, i pozostanie tam, aby się izolować. Nie będzie brał udziału w pilotażu testów. Będzie nadal prowadził zdalnie spotkania z ministrami. Skontaktowano się również z ministrem finansów, który będzie się izolował zgodnie z wymaganiami i nie będzie brał udziału w pilotażu"

- przekazał rzecznik Johnsona.

To oznacza, że brytyjski premier będzie przebywał w kwarantannie w poniedziałek, gdy w Anglii zostaną zniesione niemal wszystkie prawnie obowiązujące restrykcje covidowe i który z tego powodu został nazwany dniem wolności.

Jak zauważyła stacja BBC News, drugi komunikat w sprawie kwarantanny został wydany dokładnie 157 minut po poprzednim, co jest najprawdopodobniej najszybszą zmianą zdania dokonaną przez ten rząd.

 

Źródło: niezalezna.pl PAP

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo