Metody wybielania zębów

Większość z nas coraz częściej korzysta z profesjonalnych usług wybielania zębów w gabinetach dentystycznych. Są one bardzo profesjonalne i skuteczne, natomiast ich minusem pozostaje wysoka cena. Alternatywą dla profesjonalnych usług dentystycznych okazują się łatwe i tanie domowe sposoby na wybielanie zębów, które można zrobić samemu domowym sposobem. Jakie zabiegi wybielające zęby dostępne są u stomatologa? Jakie są domowe sposoby na śnieżnobiałe zęby?

zdjęcie ilustracyjne / pexels.com/@Evelina Zhu

Kolor uzębienia – z czego wynika?

Kolor uzębienia związany jest z wieloma czynnikami. Głównie mają wpływ nasze naturalne uwarunkowania genetyczne. Wśród osób mających „naturalnie” ciemniejsze zęby o odcieniu beżowym czy żółtym dużo trudniej będzie osiągnąć śnieżnobiałe uzębienie, natomiast u osób, które odziedziczyły krystalicznie biały kolor utrzymanie go nie będzie stanowić większych problemów. Warto zaznaczyć, że zbyt biały kolor nie jest w pełni naturalny dla większości osób. Prawidłowe zęby stałe charakteryzują się zwykle żółtawobiałym odcieniem.

Ponadto kolor naszych zębów ma tendencję do zmiany w trakcie życia pod wpływem wielu naturalnych procesów zachodzących w starzejącym się organizmie, ponadto może być konsekwencją nawyków żywieniowych, takich jak dieta, leki, higiena i pielęgnacja zębów czy przyjmowanie używek.

Wybielanie zębów – zabiegi

Wybielanie zębów to zabieg najczęściej wybierany ze względów estetycznych. Wykonywany jest różnymi technikami, które w gabinecie stomatologicznym wiąże się z dużymi kosztami. Warto pamiętać, że nie u każdej osoby naturalny kolor kości pozwoli na osiągnięcia idealnego rezultatu.

Zabiegi wybielania zębów

Usuwanie kamienia nazębnego – jest to jedna z metod, które poprawiają wygląd zębów natomiast nie jest to stricte metoda ich wybielania. Szczególnie sprawdza się u osób, u których doszło do silnego nagromadzenia osadu zmineralizowanej płytki nazębnej. Zabieg ten to inaczej zwany skaling, lakierowanie, piaskowanie zębów.

Metoda nakładkowa wybielania zębów – prosta metoda, która wymaga założenia nakładki z żelem wybielającym. Dzięki specjalnemu wyciskowi zostają indywidualnie dopasowane do zębów osoby, które będzie to nosiła. Proces wybielania tą metodą zwykle trwa kilka tygodni.
Lampa wybielająca – kosztowny ale szybki sposób na piękne zęby. Zabieg jest bezbolesny, czas jego trwania nieco przekracza godzinę, efekty widoczny jest natychmiastowo. Wybielanie lampą pozwala nam na dopasowanie stopnia rozjaśnienia, które zależne jest od stanu naszych zębów i ich naturalnego koloru.

Walking Bleaching – technika stopniowego wybielania wewnętrznego zębów, przy której wykorzystywany jest nadboran sodu. Zabieg pozwala na pozbycie się przebarwień z martwych zębów.

Wybielanie termokatalityczne – intensywny zabieg wybielania martwych zębów z wykorzystaniem ciepła.

Licówka na martwe zęby – nakładki na zęby, które stosowane są w przypadku martwych zębów, mało podatnych na większość metod wybielania.

Wybielanie zębów domowymi sposobami

Podstawą w trosce o estetyczny kolor zębów jest przede wszystkim regularne i dokładne szczotkowanie zębów. Poza myciem rano i wieczorem zalecane jest także szczotkowanie po niektórych produktach, jak kawa, herbata, czerwone wino, napoje z substancjami barwiącymi. 

Choć wybielanie zębów jest metodą bezpieczną i bardzo skuteczną dla wielu jednak może stanowić barierę jego cena. Jeśli chcemy poprawić kolor naszych zębów, warto na początek sięgnąć po preparaty wybielające zęby dostępne w aptece. Pasty wybielające zęby charakteryzują się wyższą ścieralnością niż te tradycyjne dostępne w drogeriach. Przyczyniają się usuwania zewnętrznych przebarwień z powierzchni zębów, a tym samym poprawiają ich kolor. Alternatywą dla past są paski i nakładki wybielające zęby. Kuracja z ich pomocą powinna trwać kilkanaście dni dla uzyskania lepszych rezultatów. Pasek czy nakładkę uzupełnia się żelem a następnie nakłada na zęby i pozostawia na pewien czas. Zawarte w tych produktach substancję usuwają zbędny osad i przebarwienia, dzięki czemu zęby stają się jaśniejsze. W przypadku preparatów dostępnych w aptece do użytku domowego powinniśmy ściśle stosować się do instrukcji producenta podawanym na opakowaniu.

Do podtrzymania efektów wybielania można stosować także płyny do płukania jamy ustnej o działaniu wybielającym, nici dentystyczne czy specjalistyczne wybielające gumy do żucia.

Inne domowe sposoby na wybielanie zębów

Istnieją także inne metody wybielania zębów, natomiast ich stosowanie może przyczyniać się do nadwrażliwości i osłabienia szkliwa.

Najpopularniejszym sposobem na domowe wybielanie zębów jest kurkuma. Orientalna przyprawa posiada wiele innych funkcji niż tylko poprawianie smaków potraw. Wykazuje działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Jeśli chcemy skorzystać z niej do wybielania zębów to sproszkowaną kurkumę należy nanieść na szczoteczkę do zębów i dokładnie czyścić zęby z każdej strony. Można także samemu w domu wykonać pastę do zębów z kurkumy. Do jej wykonania będziemy potrzebować: łyżkę kurkumy w proszku, dwie krople olejku miętowego, łyżkę oleju kokosowego. Gdy składniki zostaną dokładnie wymieszane do jednolitej konsystencji, możemy wykorzystać ją jako zwykłą pastę do zębów.

Inną metodą wybielania zębów jest płukanie ust przy użyciu oleju. Olej wpływa antybakteryjnie, oczyszczająco i przeciwwirusowo na nasze zęby. Dodatkowo przypisuje mu się delikatny wpływ na wybielanie zębów. Szczególnie zalecany jest olej kokosowy i lniany. Jamę ustną najlepiej płukać rano, przed umyciem zębów pastą. Minusem tej metody jest długo oczekiwany rezultat, który może trwać nawet kilka miesięcy.

Kolejnym sposobem jest wybielanie zębów przy użyciu aktywnego węgla. Jeśli chcemy skorzystać z  dobroczynnych właściwości, należy szczotkować nim zęby raz na 3-4 dni. Korzystne może być zmieszanie aktywnego węgla z pastą do zębów lub olejem kokosowym. Preparat ten możemy kupić w niemal każdej aptece w postaci kapsułek. Metoda ta cieszy się dużą popularnością ze względu na jej skuteczność. Widoczne efekty mogą się pojawić już po pierwszym użyciu. Niestety, odradza się szczotkowanie zębów aktywnym węglem w przypadku nadwrażliwości dziąseł lub zębów.

 

 Źródło: onet.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo