Niewydolność nerek. Jak czytać badanie moczu?

Niewydolność nerek. Nerki pełnią w organizmie ważne zadanie: działają jak stacja detoksykacyjna, filtrując szkodliwe substancje z organizmu. Produkują również mocz, który jest wydalany przez pęcherz moczowy. Problem polega na tym, że choroby nerek są często bardzo późno wykrywane. Dzieje się tak dlatego, że na początku zwykle nie powodują one prawie żadnych dolegliwości. 

Zdjęcie autorstwa Gustavo Fring z Pexels

Dopiero w późnym stadium choroby pacjenci skarżą się na przykład na nudności, zmęczenie i tępy ból w okolicy nerek. Jeśli tkanka nerek ulegnie schorzeniu, nerki mogą funkcjonować tylko w ograniczonym zakresie. Ostatni etap, niewydolność nerek, zagraża życiu. Nerki już nie pracują i szkodliwe substancje nie mogą być wydalane. Organizm jest zagrożony zatruciem.

Jakie parametry warto kontrolować regularnie w badaniach moczu?

 • Białka (proteiny). Zwiększona liczba białek w moczu może wskazywać na zapalenie nerek. U pacjentów z grupy wysokiego ryzyka, takich jak chorzy na cukrzycę, pomiar białka w moczu może przyczynić się do wczesnego wykrycia rozpoczynającego się uszkodzenia nerek.
 • Leukocyty (białe krwinki). Duża liczba leukocytów w moczu może wskazywać na zapalenie nerek, narządów płciowych lub dróg moczowych.
 • Krew (hemoglobina). W moczu nie powinna znajdować się krew. Krew w moczu może wskazywać na przykład na zakażenie dróg moczowych lub kamicę nerkową.
 • Azotyny. Azotyny nie występują w moczu bez obecności bakterii. Jednakże, jeśli są obecne w moczu, mogą wskazywać na zapalenie miedniczek nerkowych.
 • Glukoza (cukier). Normalnie mocz zawiera tak mało glukozy, że pasek testowy nie zmienia koloru. Podwyższony poziom glukozy w moczu może być oznaką cukrzycy lub choroby nerek.
 • Bilirubina. Jest to naturalny produkt rozpadu powstający podczas rozkładu czerwonych krwinek w śledzionie. Podwyższony poziom może wskazywać na możliwą chorobę wątroby lub pęcherzyka żółciowego.
 • Urobilinogen. Oznaczanie urobilinogenu w moczu służy do dokładniejszej diagnostyki chorób wątroby i dróg żółciowych. Urobilinogen powstaje podczas rozkładu bilirubiny w jelitach.
 • Ketony. Ketony są produktami przemiany materii, które powstają podczas rozkładu tłuszczu i są wydalane z moczem. Są one produkowane w dużych ilościach np. przy cukrzycy lub podczas wysokiej gorączki.
 • Wartość pH. Wskaźnik równowagi kwasowo-zasadowej. Zwiększa się, gdy mocz jest kwaśny i jest dodatkowym wskaźnikiem infekcji dróg moczowych.
 • Ciężar właściwy. Zwany również gęstością moczu. Zmniejszony ciężar właściwy moczu występuje w chorobach nerek. Zwiększony ciężar właściwy jest między innymi wskaźnikiem niewydolności serca i chorób wątroby.
 • Kwas askorbinowy (witamina C). W wysokich stężeniach kwas askorbinowy jest potencjalnym czynnikiem zakłócającym wykrywanie krwi i glukozy. Jest to zatem pole kontrolne, aby inne wartości nie zostały sfałszowane.

Uwaga!

W przypadku jakichkolwiek odbiegających od normy lub niepokojących wyników należy skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania dokładniejszej diagnozy!
 

 

Źródło: Niezalezna.pl, PAP MediaRoom, nal von minden GmbH

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo