Z OSTATNIEJ CHWILI

Polskie siatkarki przegrały w Łodzi z Serbią 0:3 w meczu drugiej rundy mistrzostw świata • • •

Czy wiesz czym jest hałas?

Co to jest hałas? Hałas to każdy dźwięk, który jest dla danego słuchacza, w danej sytuacji niepożądany. Jest więc on pojęciem daleko subiektywnym i tak naprawdę nie ma znaczenia, ile decybeli generuje dana rzecz lub zjawisko. Wiele za to zależy od naszego nastawienia, otoczenia, w którym przebywamy, pory dnia, a nawet od wykonywanej właśnie pracy. Możemy czuć się bardzo komfortowo, będąc w ZOO, gdzie źródłem dźwięku będzie przepływająca woda i śpiew ptaków, mimo że odnotujemy tam taką samą ilość decybeli, co na głośnym osiedlu mieszkaniowym.

Zdjęcie autorstwa Anna Tarazevich z Pexels

Nie znajdziemy cichego mieszkania w centrum miasta
 
Kolejnym mitem jest popularne przekonanie, że aby znaleźć spokojne miejsce do zamieszkania, trzeba szukać go na przedmieściach czy obrzeżach miasta. Prawda jednak jest taka, że bardzo ciche miejsce zamieszkania (< 40 dB) można znaleźć nawet w centrum miasta. Decydujące znaczenie ma nie tyle oddalenie od najruchliwszych arterii, tramwajów czy kolei, ile ukształtowanie zabudowy i brak ruchu na uliczkach dojazdowych. Natomiast to jaki jest poziom dźwięku w samym mieszkaniu ma wpływ rodzaj ścian, okien czy materiału, z jakiego wykonana jest podłoga. Wszystkie te rzeczy i więcej, decydują czy akustyka w mieszkaniu jest dobra, czy wręcz przeciwnie.
 
W szkole jest głośniej niż na koncercie muzycznym
 
Niestety, okazuje się, że istnieje miejsce, które poziomem hałasu może „konkurować” z koncertami muzycznymi czy wydarzeniami sportowymi. Jest to szkoła. Eksperci ze Stowarzyszenia „Komfort Ciszy” przygotowując raport „Polska w decybelach” zmierzyli poziom dźwięki, jaki codziennie towarzyszy uczniom. Podczas obiadu w stołówce szkolnej, w której przebywało około 100 dzieci, zanotowali dźwięk na poziomie aż 85,6 dB. Niewiele ciszej (84,2 dB) było na korytarzu, podczas przerwy między lekcjami (grupa ok. 70 uczniów) i na lekcji wychowania fizycznego w grupie około 40 uczniów (82 dB). Średnie poziomy dźwięku na szkolnych korytarzach czy w stołówkach są zatem często wyższe niż te, które występują podczas masowych wydarzeń. 
 
Hałas jest poważnym problem współczesnego świata
 
Zanieczyszczenie hałasem należy do najbardziej naglących problemów współczesnego świata – w zestawieniu WHO plasuje się tuż za zanieczyszczeniem powietrza. W odniesieniu hałasu w budynkach ma to szczególne znaczenie, ponieważ każdy z nas spędza w budynkach ok. 80 proc. swojego życia. Jeśli we własnym domu, biurze czy szkole jesteśmy narażeni na stałą ekspozycję na hałas, organizm prędzej czy później da nam o tym znać. Jest bardzo prawdopodobne, że po pewnym czasie zauważymy u siebie rozdrażnienie czy większą podatność na stres. W dłuższej perspektywie hałas może spowodować także poważniejsze problemy zdrowotne, np. większe ryzyko zawału serca.

 

 Źródło: lifestyle.newseria.pl, niezalezna.pl

#hałas #uszy #hałas w szkole

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo