Alergia na pyłki? Jak poradzić sobie ze łzawiącymi oczami

Alergia spojówek jest dość łatwa do rozpoznania, bo najczęściej są to objawy sezonowe, powtarzające się w okresie pylenia drzew lub/i traw. Świąd oczu, przekrwienie spojówek i łzawienie oczu. Do objawów należy również wodnisty katar i kichanie lub swędzenie w nosie i w uszach.

Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

Nie stanowi to jednak powodu, by rezygnować z przyjemności. Trzeba jednak przygotować się do sezonu pylenia, a podczas niego przestrzegać kilku zasad.

Jakie krople do oczu dla alergika

Krople do oczu pomogą zabezpieczyć oko przed wnikaniem alergenów i przyniosą ulgę, jeśli oczy zaczną swędzieć i łzawić.

Kwas hialuronowy i ektoina to substancje naturalne odznaczające się bardzo wysokim profilem bezpieczeństwa. Warto poprosić farmaceutę, by dobrał krople z tymi substancjami, ale bez konserwantów. Oznacza to, że można ich krótko używać – nie należy więc zapomnieć o przeczytaniu dołączonej ulotki, która zawiera informację, jak krople przechowywać i przez jaki czas można ich używać po otwarciu. 

UWAGA: Alergicy uczuleni na pyłki powinni kropli używać w sezonie pylenia regularnie, nie tylko przed wyjściem na zewnątrz. 

Czasami warto wspomóc się lekami przeciwalergicznymi. Bez recepty można kupić w aptece preparaty cetyryzyny i loratadyny stosowane doustnie, ale lepsze efekty zazwyczaj dają preparaty stosowane miejscowo, tzn. donosowo i dospojówkowo wypisywane na receptę. Alergie idą w parze i zwykle osoby uczulone na pyłki roślin mają zestaw leków przepisanych na swoją dolegliwość. Nie wszyscy jednak pamiętają, że te doustne należy zacząć przyjmować co najmniej dwa tygodnie przed sezonem pylenia, a w jego trakcie stosować je o określonych porach dnia zgodnie z zaleceniem lekarza,

Okulary przeciwsłoneczne chronią nie tylko przed promieniowaniem słonecznym, które może nasilać objawy alergii. Okulary tworzą tarczę ochronną dla oka – duża część alergenów zatrzyma się na szkłach i nie przeniknie do oka. Trzeba jednak pamiętać o ich regularnym czyszczeniu po każdym spacerze – najlepiej umyć je wodą i porządnie wytrzeć.

Prysznic po spacerze 

Tuż po powrocie ze spaceru alergicy powinni umyć oczy i całą twarz. Jeśli spacer wyjątkowo dokuczył lepiej wymyć całe ciało, by zmyć z siebie wszystkie alergeny. To naprawdę działa. Ulgę zatartym, mocno zaczerwienionym lub spuchniętym powiekom ulgę przyniosą chłodne, wilgotne kompresy z gazy. Doraźnie można zakropić do oczu lek obkurczający naczynia spojówek dostępny bez recepty.

Warto również umyć włosy, żeby nie wcierać alergenów przyniesionych z zewnątrz w poduszkę, z poduszki mogą bowiem dostać się do oczu. 

W okresie pylenia uczulającej rośliny osobom silnie uczulonym zaleca się zmianę strefy klimatycznej, np. wyjazd nad morze lub w wysokie góry, a najlepiej do regionu o innej szacie roślinnej.

Jeśli jednak wyjazd poza strefę pylenia uczulającej rośliny jest niemożliwy, warto próbować zmniejszyć wpływ pyłków na uczulony organizm poprzez:

  •     ograniczenie do minimum wychodzenia na zewnątrz w czasie słonecznej i wietrznej pogody,
  •     noszenie okularów (najlepiej najszczelniej okrywających oczy),
  •     zamykanie okien w czasie jazdy samochodem – dobrym wyjściem jest samochód z klimatyzacją, która jest regularnie serwisowana,
  •     nieprzebywanie w pobliżu otwartych okien w czasie jazdy autobusem czy pociągiem,
  •     dokładne mycie ciała, szczególnie włosów i zmiana odzieży po powrocie do domu, 
  •     płukanie nosa i spojówek roztworem soli fizjologicznej.

 

Źródło: zdrowie.pap, niezalezna.pl

#alergia #alergia na pyłek #łzawiące oczy

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo