Zarażenie COVID-19 wykryje… badanie moczu?

Ostra niewydolność nerek jest jednym z najgroźniejszych następstw zakażenia koronawirusem. Nic dziwnego, że coraz więcej pacjentów zadaje sobie pytanie: Co mogę zrobić sam, aby zapobiec całkowitej niewydolności nerek? Przede wszystkim ważne jest monitorowanie funkcji nerek, na przykład poprzez regularne analizy moczu. Na rynku dostępne są już testy określające nawet do 14 parametrów zdrowia i nerek jednocześnie - w ciągu zaledwie kilku sekund. Test tego typu służy zarówno lekarzom jak i niewykwalifikowanym osobom jako narzędzie diagnostyczne do monitorowania różnych parametrów zdrowotnych. Czy na tej podstawie możliwe jest wczesne wykrycie zarażenia COVID-19?

Zdjęcie autorstwa Gustavo Fring z Pexels

Regularne sprawdzanie wskaźników czynności nerek może być bardzo uspokajające dla osób, które są lub były zarażone koronawirusem. Badanie moczu daje pacjentowi większe poczucie bezpieczeństwa. Jest to doskonały sposób monitorowania. Im wcześniej wykryte zostanie jakiekolwiek uszkodzenie nerek, tym lepiej można je leczyć.
- wyjaśnia mówi Roland Meißner, dyrektor nal von minden GmbH. 

Badanie moczu jest w tym przypadku bardzo istotne, ponieważ ewentualne zmiany w funkcjonowaniu nerek można łatwo wykryć w moczu.

Test moczu określa różne parametry pozwalające sprawdzić ogólny stan zdrowia, jak również funkcjonowanie nerek w tym samym czasie. Jednym z badanych parametrów jest na przykład białko: normalne w moczu białko znajduje się w małych ilościach i nie stanowi powodu do niepokoju. Jeśli jednak w moczu znajduje się zbyt dużo białka, może to wskazywać na uszkodzenie nerek. Innym ważnym parametrem jest liczba białych krwinek (leukocytów). Podwyższony poziom w moczu może wskazywać na infekcję nerek.

Na rynku dostępne są testy, które mogą być stosowane zarówno przez lekarzy w gabinetach lekarskich, jak i przez osoby prywatne w domu. W zależności od parametru, wynik jest dostępny w ciągu 60 do 120 sekund. Po uzyskaniu wyniku, pasek testowy należy umieścić obok wzornika kolorów i porównać pola kolorów.

W przypadku jakichkolwiek odchyleń od normalnych wartości, osoby dotknięte chorobą powinny niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w celu dalszej diagnostyki.
- radzi Meißner. 

Należy jedna pamiętać, że w żadnym wypadku możliwość szybkiego badania moczu nie stanowi alternatywy do wizyty u lekarza. Jest to raczej forma dodatkowej ochrony dla pacjentów, którzy są lub byli zakażeni koronawirusem.

Parametry już sprawdzone przez lekarza mogą być zweryfikowane za pomocą testu moczu, aby w razie potrzeby zauważyć nieprawidłowości.
- wyjaśnia Roland Meißner.

Eksperci mają nadzieję, że lepsze monitorowanie wartości nerek pomoże zapobiec zagrażającemu życiu pogorszeniu zdrowia, a nawet śmierci. Wiele badań wykazało, że wirusy COVID-19 wpływają nie tylko na płuca, ale także na nerki. Nawet w łagodniejszych przebiegach choroby nieraz obserwowano zmiany w układzie moczowym. W ciężkich przypadkach często dochodziło do całkowitej utraty funkcji nerek. Nierzadko kończyło się to śmiercią. 

Regularnie wykonywane badanie moczu może zatem stanowić system wczesnego ostrzegania ciężkim przebiegiem choroby COVID.

 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP MediaRoom, nal von minden GmbH

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo