Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

PiS przeszedł od słów do czynów. Podjęto pierwsze decyzje w ramach uchwały sanacyjnej

Prawo i Sprawiedliwość przechodzi do realizacji założeń przyjętych na kongresie partii. Uchwała sanacyjna już zaczęła obowiązywać: w związku z jej wdrożeniem 13 członków rodzin parlamentarzystów PiS zrezygnowało z zasiadania we władzach spółek Skarbu Państwa nadzorowanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Zdjęcie ilustracyjne
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Z nieoficjalnych informacji wynika, że trzynastu członków rodzin polityków Prawa i Sprawiedliwości straciło stanowiska w spółkach Skarbu Państwa. Według mediów, wszystkie te osoby same złożyły rezygnacje, "co ma być wypełnieniem uchwały o samooczyszczeniu partii władzy".

Rzecznik Ministerstwa Aktywów Państwowych Karol Manys przyznał, że "uchwała sanacyjna została już wdrożona w zakresie, który dotyczy rad nadzorczych oraz zarządów spółek Skarbu Państwa podległych Ministerstwu Aktywów Państwowych".

Jak dodał, w sumie resort nadzoruje bezpośrednio lub pośrednio kilkaset spółek, zaś w ich zarządach i radach nadzorczych zasiada w sumie kilka tysięcy osób.

Rzecznik przekazał, że osoby, które są blisko związane rodzinnie z parlamentarzystami PiS, czyli dzieci, rodzice, małżonkowie, rodzeństwo, które zasiadały we władzach tych spółek - "nie pełnią już funkcji w organach korporacyjnych spółek podległych Ministerstwu Aktywów Państwowych". W sumie chodzić ma o 13 osób, które zasiadały we władzach tych spółek i były związane z parlamentarzystami PiS.

Wśród 13 osób, które przestały pełnić funkcje znalazła się m.in. Emilia Hermaszewska - żona europosła Ryszarda Czarneckiego, która była w radzie nadzorczej spółki Armatura Kraków, należącej do PZU; Karol Tchórzewski - syn byłego ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, który zasiadał w radzie nadzorczej spółki Exalo Drilling - należącej do PGNiG.

Rada nadzorcza Energa SA odwołała dziś też prezesa Jacka Golińskiego - który jest bratem posłanki PiS Małgorzaty Golińskiej. O tej decyzji pisał portal Filary Biznesu.

Uchwała sanacyjna

Podczas Kongresu PiS, który odbył się na początku lipca, przyjęto uchwałę, która przewiduje, że współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS nie mogą zasiadać w radach nadzorczych państwowych spółek. Zakaz dotyczy też zatrudniania w spółkach SP członków najbliższej rodziny posłów i senatorów PiS. W uchwale zaznaczono, że zakazy nie obejmują osób, które zostały "zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej".

Wicepremier, szef MAP Jacek Sasin zapewniał w mediach, że uchwała sanacyjna zostanie w sposób bezwzględny wykonana.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Prawo i Sprawiedliwość #uchwała sanacyjna

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo