Andrzej Duda liderem rankingu zaufania do polityków. Umocnił się na pierwszym miejscu

Prezydent Andrzej Duda pozostaje liderem rankingu zaufania do polskich polityków. Ufa mu 45 procent badanych. Na kolejnych miejscach są Szymon Hołownia i premier Mateusz Morawiecki. Tak wynika z najnowszego, lipcowego sondażu CBOS.

Andrzej Duda
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

W lipcu największym zaufaniem cieszy się ponownie prezydent Andrzej Duda - zaufaniem darzy go 45 proc. respondentów (tyle samo, co przed miesiącem), nie ufa głowie państwa 36 proc. badanych (spadek o 1 pkt. proc.).

Na drugim miejscu znalazł się lider Polski 2050, do którego zaufanie zadeklarowało w lipcu 41 proc. badanych (również tyle samo, co w czerwcu). Szymonowi Hołowni nie ufa 24 proc. respondentów (spadek o 3 pkt. proc.). Na trzecim miejscu uplasował się premier Mateusz Morawiecki, który może liczyć na 40-procentowe zaufanie (spadek o 1 pkt. proc.); tyle samo badanych - 40 proc. - nie ufa Morawieckiemu (spadek o 2 pkt. proc.).

Kolejne - czwarte miejsce - w rankingu zaufania zajął prezydent Warszawy, wiceszef PO Rafał Trzaskowski z 34-procentowym zaufaniem (spadek o 2 pkt. proc.) oraz 39-procentowym poziomem nieufności (spadek o 1 pkt. proc.).  Lider Platformy Obywatelskiej, były premier Donald Tusk cieszy się zaufaniem 29 proc. ankietowanych; nie ufa mu 45 proc. respondentów.

Sondaż przeprowadzono w dniach od 1 do 11 lipca 2021 roku w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL liczącej 1166 osób (w tym: 67,7 proc. metodą CAPI, 21,4 proc. – CATI i 10,9 proc. – CAWI).

Sposób badania

CBOS podkreślił, że każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) (dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS) oraz samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

Ośrodek podkreśla, że we wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych. 

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Andrzej Duda #zaufanie do polityków

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo