Wsparcie dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi

Zaawansowany rak piersi coraz częściej staje się chorobą przewlekłą. Aby pomóc kobietom z tym nowotworem lepiej zrozumieć swoją chorobę i możliwości leczenia go, powstał serwis edukacyjny - „Zaawansowany Rak Piersi. Wiem więcej!”.

Zdjęcie autorstwa Anna Tarazevich z Pexels

Portal (https://zaawansowanyrakpiersi.pl/) został stworzony we współpracy merytorycznej z lekarzami i organizacjami pacjentów. Pacjentki znajdą tu praktyczne informacje i terminy dotyczące zarówno samego raka piersi, jak i różnych aspektów życia z chorobą. Na stronie dostępne są także m.in. wideokursy psychologiczne oraz lista kontaktów do organizacji wspierających.

Poradnik dla pacjentek z rakiem piersi

Można również pobrać darmowy „Poradnik dla pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi”, który stanowi bazę praktycznej wiedzy dla kobiet chorujących na zaawansowaną postać nowotworu. Znalazły się w nim podstawowe informacje o chorobie, takie jak opis podtypów biologicznych, ścieżek terapeutycznych, wyjaśnienie najważniejszych terminów, lista pytań do lekarza, a także wskazówki, na co pacjentka powinna zwracać uwagę podczas swojego leczenia.

Poradnik zawiera też kontakty do organizacji pacjentów oraz certyfikowanych placówek, które mogą udostępnić refundowane w Polsce opcje terapeutyczne.

Objaśniono w nim również zagadnienia dotyczące stanu psychicznego chorej kobiety - jak może radzić sobie z lękiem i depresją, jak rozmawiać z najbliższymi o chorobie i gdzie szukać wsparcia.

Onkolodzy zwracają uwagę, że temat zaawansowanego raka piersi pozostawał przez lata tematem tabu. Do końca XX wieku był w zasadzie niemal nieobecny w mediach.

Od lat rak piersi z przerzutami pozostaje chorobą nieuleczalną. Postęp w zakresie leczenia pozwala jednak stwierdzić dziś, że zaawansowany rak piersi jest chorobą poddającą się leczeniu.

Dlatego istnieje konieczność edukacji chorych i ich bliskich nt. choroby i sposobów radzenia sobie z nią. „

Rak piersi – niepokojące statystyki

Rak piersi jest aktualnie najczęściej występującym nowotworem złośliwym na świecie - w ubiegłym roku zachorowało na niego aż 2,3 mln osób. Szacuje się, że w Polsce na raka piersi choruje rocznie ok. 25 tys. kobiet.

Rak piersi jest chorobą zróżnicowaną pod względem typów. W jego diagnostyce istotne jest określenie stadium zaawansowania nowotworu oraz analiza stanu receptorów hormonalnych i ekspresji receptora HER2. Ocena receptorów (hormonalnych i HER2) dokonana z biopsji gruboigłowej umożliwia określenie podtypu biologicznego nowotworu, a to z kolei determinuje dobór właściwego leczenia.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo