W Belgii 60 polskich dzieci jest odciętych od świata. Powódź uwięziła je w zalanej szkole

Ponad 60 polskich dzieci przebywa w odciętym od świata przez powódź ośrodku wczasowym Polskiej Macierzy Szkolnej w Comblain-la-Tour na wschodzie Belgii. Wszystkie drogi dojazdowe są zalane. Organizatorzy kolonii czekają na ewakuację, jednak władze belgijskie informują, że obecnie jest ona niemożliwa - dowiedzieli się dziennikarze.

Miasteczko Comblain zostało niemal w załości zalane
https://twitter.com/louisawauters

Od kilku dni Belgię nawiedzają intensywne deszcze, które spowodowały powodzie w wielu częściach kraju. Woda zalała także ośrodek wczasowy Polskiej Macierzy Szkolnej w Comblain-la-Tour w Walonii.

Jak powiedział Piotr Ładomirski z Polskiej Macierzy Szkolnej, w budynku otoczonym obecnie ze wszystkich stron przez wodę przebywa 65 polskich dzieci i ich opiekunowie.

W tej chwili do budynku można dostać się praktycznie tylko łodzią. Zalane są wszystkie drogi dojazdowe. Woda w niektórych miejscach sięga ponad metra głębokości. Czekamy na ewakuację. Liczymy, że władze belgijskie przeprowadzą ją w piątek

 – powiedział.

Dodał, że dzieci i opiekunowie są bezpieczni. „Mają dostęp do wody i jedzenia. W budynku jest nadal dostęp do energii elektrycznej” - wskazał.

Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej Barbara Wojda, która przebywa na miejscu w budynku z dziećmi, powiedziała, że od 3-4 godzin woda się nie podnosi. „Przebywamy na pierwszym i drugim piętrze budynku i czekamy na ewakuację. Mamy nadzieję, że woda zacznie opadać i ewakuacja będzie możliwa” – dodała.

Konsul RP w Belgii Jacek Grabowski poinformował, że jest w stałym kontakcie z ośrodkiem w Comblain-la-Tour i władzami belgijskimi.

W tej chwil władze belgijskie nie mają pontonów do ewakuacji. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez burmistrza Comblain-la-Tour czekają na pomoc z Francji. Władze zalecają, żeby dzieci pozostały w budynku. Informują, że jest to obecnie najbezpieczniejsze. Liczymy na szybką ewakuację

 – powiedział.

Z informacji uzyskanej przez media wynika, że w piątek do ośrodka ma zostać dostarczona żywność.

 

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Belgia #powódź #Polska Macierz Szkolna

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo