W poniedziałek wiec Tuska w Gdańsku

Lider PO Donald Tusk wystąpi w poniedziałek na wiecu w Gdańsku, gdzie - jak wynika z informacji mediów - ma m.in. nawiązać do wyroków unijnego Trybunału Sprawiedliwości dotyczących sądownictwa w Polsce. Niewykluczone, że w nadchodzącym tygodniu szef PO spotka się także z klubem KO i senatorami Koalicji.

Donald Tusk
By Platforma Obywatelska RP - Wizyta Premiera w Toruniu, CC BY-SA 2.0, by commons.wikimedia.org

Donald Tusk, który kieruje Platformą od początku lipca, w tym tygodniu przebywa z rodziną na urlopie za granicą. W poniedziałek ma jednak wrócić do pracy i ponownie włączyć się w organizowaną przez PO i Koalicję Obywatelską akcję "Kierunek Przyszłość", w ramach której parlamentarzyści KO odwiedzili już kilka regionów, rozmawiając z mieszkańcami głównych miast i lokalnymi przedsiębiorcami.

W poniedziałek mają zawitać do matecznika Tuska, na Pomorze. Tam akcję ma rozpocząć konferencja prasowa lidera Platformy i towarzyszących mu polityków Koalicji w Gdańsku. Głównym punktem wizyty będzie natomiast zaplanowany na godz. 17 wiec z udziałem byłego premiera na gdańskim Długim Targu.

Temat tego spotkania ukształtowały decyzje polityczne podjęte w ostatnich dniach i wyroki trybunałów. Sądzę, że przewodniczący Donald Tusk będzie chciał się do tego odnieść

 - zapowiada rzecznik Platformy Jan Grabiec.

W tym tygodniu również - jak wynika z informacji uzyskanych przez dziennikarzy - Tusk ma się spotkać z senatorami Koalicji Obywatelskiej. Niewykluczone jest także posiedzenie klubu parlamentarnego KO z udziałem lidera Platformy.

Podobne spotkanie klubu z udziałem b. premiera i b. szefa Rady Europejskiej odbyło się tydzień temu w Warszawie. Po jego zakończeniu parlamentarzyści KO podkreślali, że miało głównie charakter zapoznawczy, ponieważ w ciągu ostatnich siedmiu lat Tusk przebywał głównie w Brukseli i rzadko angażował się w wydarzenia polityczne w Polsce. Wielu parlamentarzystów Koalicji nie miało więc okazji go poznać.

Choć sam lider PO zapewniał wówczas dziennikarzy, że nie planuje "wielkich roszad" w partii, to rozmówcy Polskiej Agencji Prasowej z Koalicji nie wykluczali, że podczas kolejnego spotkania Tuska z klubem nastąpi zmiana na funkcji szefa tego gremium. Obecnego przewodniczącego klubu, kojarzonego z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim Cezarego Tomczyka miałby zastąpić b. lider PO, obecnie jej wiceszef Borys Budka. "Tusk obiecał Budce to stanowisko" - podkreślali rozmówcy PAP.

Termin obu ewentualnych spotkań Tuska z klubem KO oraz oddzielnie z senatorami Koalicji nie są jeszcze znane. W nadchodzącym tygodniu zbierają się zarówno Sejm i Senat. Izba wyższa parlamentu ma m.in. głosować nad potwierdzeniem wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Marcina Wiącka oraz prawdopodobnie także nowego szefa Instytutu Pamięci Narodowej, którym miałby zostać dr Karol Nawrocki, dotychczasowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Sejm ma z kolei rozpatrzeć m.in. wniosek Koalicji Obywatelskiej o wotum nieufności dla ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

W związku z posiedzeniami obu izb parlamentu akcja "Kierunek Przyszłość" ma zostać na kilka dni przerwana. Wcześniej jednak, już w piątek, politycy KO pojawią się na Podkarpaciu. Wizytę rozpocznie o godz. 9 rano briefing Borysa Budki i innych parlamentarzystów Koalicji w Tarnobrzegu. Półtorej godziny później wiceszef PO ma spotkać się z prezydentem Rzeszowa Konradem Fijołkiem, a następnie o godz. 11.30 wystąpić na briefingu dla prasy.

Po południu politycy KO mają odbyć szereg spotkań z mieszkańcami: Jarosławia, Mielca, Tarnobrzegu i Krosna.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Donald Tusk #Platforma Obywatelska #Pomorskie #Gdańsk

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo