Lis złapany w pułapkę! Nie wiedział, że poseł Fogiel cytuje... wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Poseł Radosław Fogiel napisał na Twitterze o tym, że Konstytucja pozostaje najwyższym prawem RP. "Już niech się Pan nie ośmiesza" - zareagował Tomasz Lis. Okazało się jednak, że naczelny Newsweeka odnosił się do... cytatu z wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Radosław Fogiel/Tomasz Lis
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska; Fotomag/Gazeta Polska

We wtorek Trybunał Konstytucyjny przez ponad cztery godziny zajmował się rozpatrywaniem wniosku premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w Traktacie o Unii Europejskiej.

Stanowiska przedstawili uczestnicy postępowania. Przedstawiciele Prezydenta RP, Sejmu i Prokuratora Generalnego poparli stanowisko premiera o wyższości polskiej konstytucji nad prawem UE. Z tym zdaniem nie zgodził się RPO. Według Rzecznika, ta sprawa, to "igranie z ogniem" potencjalnego wyprowadzenia Polski z Unii.

Przed Trybunałem zakończyła się część rozprawy, w której poszczególni uczestnicy odnieśli się do stanowisk pozostałych stron, po czym prezes TK Julia Przyłębska zarządziła przerwę w rozprawie do 15 lipca do godz. 13. Zgodnie z procedurą postępowania przed TK, po wznowieniu rozprawy Trybunał powinien przejść do fazy pytań sędziów do stron.

Nie ustaje jednak dyskusja dotycząca tego, czy w Polsce ważniejsze jest prawo krajowe czy unijne. Tym razem do tej sprawy odniósł się poseł Radosław Fogiel.

- Konstytucja pozostaje "prawem najwyższym RP" w stosunku do wszystkich wiążących Rzeczpospolitą umów międzynarodowych. Z racji wynikającej z art. 8 ust. 1 Konstytucji nadrzędności mocy prawnej Konstytucja korzysta na terytorium RP z pierwszeństwa obowiązywania i stosowania

- napisał na Twitterze.

Na ten tweet odpowiedział redaktor naczelny Newsweeka Tomasz Lis. 

- Już niech Pan się już nie ośmiesza

- odpowiedział stanowczo. 

Okazuje się jednak, że wpis zastępcy rzecznika Prawa i Sprawiedliwości zawierał... cytat z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 listopada 2010 roku. "Z nas dwóch to Pan się kompletnie ośmieszył" - skwitował poseł Fogiel.

 


Źródło: niezalezna.pl

#Tomasz Lis #Radosław Fogiel

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo