Prezydent odznaczył polskiego weterana por. Stefana Skielnika

Weteran II wojny światowej, porucznik Stefan Skielnik, który zasłużył się także w staraniach o rozszerzenie NATO, otrzymał w środę w Wilmington, w stanie Delaware, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie przyznał mu prezydent RP Andrzej Duda.

por. Stefan Skielnik z polskim konsulem
https://twitter.com/PLinNewYork

Podczas uroczystości 96-letniemu por. Skielnikowi odznaczenie wręczył konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki. Weteran został uhonorowany za "wybitne zasługi w działalności polonijnej i kombatanckiej, za wspieranie transformacji ustrojowej Polski, za pomoc charytatywną polskim instytucjom kościelnym".

Stefan Skielnik jest weteranem 2 Korpusu Polskiego Armii generała Andersa, cieszącym się szacunkiem polonijnym biznesmenem oraz zaangażowanym działaczem w wielu organizacjach kulturalnych i patriotycznych: m.in. w Kongresie Polonii Amerykańskiej oraz w Centrum Muzealnym Kultury Polsko-Amerykańskiej w Filadelfii - poinformował polski konsulat.

Skielnik, "przekonany o kluczowym znaczeniu wejścia Polski do NATO, zaangażował się w działania mające na celu przekonanie dwóch ówczesnych senatorów z Delaware: Joe Bidena i Williama Rotha o słuszności włączenia Polski w struktury Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dzięki tym działaniom stan Delaware jako pierwszy zagłosował za włączeniem Polski do NATO" - wskazała placówka.

W środowej uroczystości wzięła udział najbliższa rodzina por. Skielnika, przyjaciele, przedstawiciele Polonii, w tym także członkowie jego placówki 12. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej (SWAP) w Filadelfii, którzy przybyli do Wilmington ze sztandarem.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Stefan Skielnik #Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski #Andrzej Duda #USA

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo