Trąby powietrzne wieczorem i w nocy! Mieszkańcy TYCH REGIONÓW powinni na siebie uważać

W środę wieczorem i w nocy w kraju należy spodziewać się gwałtownych burz z ulewnym deszczem i nawałnicowym wiatrem, miejscami mogą pojawić się nawet trąby powietrzne i grad - prognozuje synoptyk IMGW-PIB Jakub Gawron. Pogodnie może być tylko na wschodzie kraju.

zdjęcie ilustracyjne / pexels.com/@Johannes Plenio

Jakub Gawron z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego powiedział, że wieczorem na wschodzie kraju będzie pogodnie i gorąco, a na pozostałym obszarze - pochmurno, deszczowo i burzowo.

- Te burze miejscami będą bardzo gwałtowne z ulewnym deszczem i nawałnicowym wiatrem. Opady deszczu mogą sięgać nawet 50-60 mm, a w wyniku kumulacji zarówno wieczorem, jak i w nocy - nawet 90 mm (90 l/mkw. -red.)

- powiedział Gawron. Wiatr w porywach osiągać może do ok. 100 km/h, a lokalnie nawet do 120 km/h.

Podobnie będzie w nocy. Synoptyk ostrzegł, że zjawiska pogodowe mogą być bardzo niebezpieczne i poradził, aby zachowywać czujność. Zarówno wieczorem, jak i w nocy miejscami może spaść grad. Istnieje też możliwość pojawienia się trąby powietrznej.

Gawron wyjaśnił, że najbardziej narażony jest obszar od Śląska, Małopolski, po Warmię, Pomorze Wschodnie - tam burze będą najbardziej gwałtowne. Jak zaznaczył, trąba powietrzna jest zjawiskiem lokalnym, więc trudno precyzyjnie określić, gdzie dokładnie mogłaby się pojawić.

Noc bez opadów i gwałtownych zjawisk minie jedynie na krańcach wschodnich, ale w całym kraju będzie też ciepła. Termometry wskazywać będą ok. 20 stopni.

Najchłodniej w nocy będzie na południowym zachodzie - tam od 16 stopni - do aż 22 stopni na południowym wschodzie. Jedynie w obszarach podgórskich od 13 do 18 stopni

- podał synoptyk.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#pogoda #prognoza pogody

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo