Odbiorą honorowe obywatelstwo Hitlerowi

W Trzeciej Rzeszy wiele niemieckich miast przyznało Adolfowi Hitlerowi honorowe obywatelstwo. Wygasło ono wraz z jego śmiercią. To jednak za mało dla miasteczka Babenhausen w Hesji, które chce teraz dodatkowo pozbawić Hitlera tytułu - 76 lat po zakończeniu wojny.

Richard Revel/pixabay.com/service/license/ense/

„Burmistrz miasta Babenhausen w powiecie Darmstadt-Dieburg w południowej Hesji zapowiedział, że w najbliższych dniach parlament miejski podejmie ważną uchwałę. Adolf Hitler ma zostać pozbawiony honorowego obywatelstwa, które zostało przyznane „Fuehrerowi” pod koniec kwietnia 1933 roku”.
- informuje dziennik „Welt”.

Uchwała nie jest konieczna, ponieważ „honorowe obywatelstwo automatycznie wygasa wraz ze śmiercią”, jak wyjaśnił burmistrz. „Formalnie” Hitler nie jest już więc honorowym obywatelem Babenhausen. Niemniej władze chcą dawać przykład w walce z rasizmem i ksenofobią w roku, kiedy „świętujemy 1700 lat życia żydowskiego w Niemczech”.

Liczba miast i gmin, których Adolf Hitler został honorowym obywatelem, sięga setek. Pierwszy, pod koniec lutego 1932 roku, był Coburg. Za nimi poszły Bayreuth, Goslar, Hanau, Kolonia, Lubeka, Muenster, Poczdam, Radebeul, Trewir, Worms, Zwickau i wiele, wiele innych…

Hitler był nie tylko honorowym obywatelem prawie każdego miasta w Niemczech, ale jego imię nosiły również ulice, place i obiekty sportowe.

Trzecia Rzesza nie była (...) wypadkiem przy pracy. Aby o tym nie zapomnieć, Berlin mógłby dać dobry przykład i dodać do tablic wokół Theodor-Heuss-Platz następujący napis: „Od 1933 do 1947 Adolf-Hitler-Platz”.
- sugeruje „Welt”.


 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo