Prezydent powołał swoich nowych ministrów

Prezydent Andrzej Duda dokonał we wtorek zmian w swej kancelarii: odwołał Krzysztofa Szczerskiego z funkcji szefa Biura Polityki Międzynarodowej i powołał na to stanowisko Jakuba Kumocha; Bogna Janke została sekretarzem stanu w KPRP, będzie odpowiedzialna za dialog społeczny.

prezydent.pl (printscreen)

Szczerski - który obejmie funkcję ambasadora, stałego przedstawiciela RP przy ONZ - został odznaczony podczas uroczystości Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w działalności państwowej i publicznej oraz osiągnięcia w pracy naukowej".

Dokonując zmian w swej kancelarii prezydent podkreślił, że odnosi ona sukcesy, czego dowodzi według niego m.in. wygrana w ubiegłorocznych wyborach. "A wszyscy wiemy, że funkcjonujemy na co dzień w niełatwych warunkach, w niełatwym otoczeniu politycznym, w niełatwym otoczeniu medialnym, bywa, że i w niełatwym otoczeniu międzynarodowym" - mówił prezydent.

Zawsze powtarzam, że w przestrzeni międzynarodowej nie ma pustych miejsc, wszystkie miejsca od stuleci są zajęte. I jeżeli ktoś chce się posunąć do przodu i poszerzyć swoją pozycję, to zawsze się to odbywa kosztem innych, nie są z tego zadowoleni i są gotowi wytoczyć najpotężniejsze działa, żeby bronić swojej pozycji, swoich stref wpływu, swoich interesów. Jest to twarda walka, w której bardzo często łokcie są do krwi otarte

 - dodał.

Prezydent podziękował Szczerskiemu, który - jak mówił - był z nim w kancelarii od pierwszego dnia po wyborze na prezydenta RP. "To miało dla mnie ogromne znaczenie, ponieważ pan minister był i jest najlepszym specjalistą od spraw międzynarodowych, z jakim kiedykolwiek spotkałem się w swoim najbliższym otoczeniu" - oświadczył Duda.

Podkreślił, że jest przekonany, że polskie interesy, które Szczerski będzie reprezentował jako stały przedstawiciel RP przy ONZ, będą tam dobrze prowadzone.

Mówiąc o nowych ministrach w KPRP Duda oświadczył, że zaimponowała mu wiedza, dynamika w działaniu i determinacja Jakuba Kumocha, który zastąpi Szczerskiego na stanowisku szefa Biura Polityki Międzynarodowej. Wskazywał też, że fakt, iż relacje z Turcją znalazły się na tak wysokim poziomie jest zasługą działalności ambasadorskiej Kumocha.

Według prezydenta, Kumoch jest "doskonałym znawcą dyplomacji, polityki międzynarodowej i realiów politycznych". "Wierzę, że te rozliczne talenty, które pan minister ma, będą mogły być tutaj dobrze spożytkowane dla Rzeczypospolitej" - dodał.

Prezydent zapowiedział, że Bogna Janke będzie odpowiedzialna w jego Kancelarii za dialog społeczny. "Znamy się od dobrych kilku lat i musze powiedzieć, że (Bogna Janke) zawsze robiła na mnie ogromne wrażenie jako osoba, jako kobieta, takim niezwykłym ciepłem, spokojnym podejściem, umiejętnością słuchania drugiego człowieka i takim zainteresowaniem, które okazuje drugiemu człowiekowi, co jest rzadkie, co wymaga osobistych predyspozycji i osobistego talentu. Pani minister ten talent ma" - powiedział Duda.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Jakub Kumoch #Bogna Janke #Krzysztof Szczerski #Andrzej Duda #Kancelaria Prezydenta

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo