Nieoczekiwana analiza prawniczego autorytetu opozycji. Matczak twierdzi, że są... dwie Konstytucje

Profesor prawa Marcin Matczak zdobył się na niespotykaną wręcz analizę dotyczącą Konstytucji RP. Twierdzi, że prawo unijne nie jest sprzeczne z prawdziwą Konstytucją i nieoczekiwanie wskazuje na drugą Konstytucję: PiS-owską, nie przedstawiając jednocześnie żadnych dowodów na jej istnienie. Ta prawdziwa została uchwalona... cztery lata przed powstaniem obecnej partii rządzącej.

Marcin Matczak
screen z facebook @Platforma Obywatelska

Trybunał Konstytucyjny zajmuje się dziś liczącym 129 stron wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego. Został on sformułowany po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z początku marca odnoszącego się do możliwości kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego. Jak informował wówczas rzecznik premiera Piotr Müller, dotyczy on kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie.

Premier zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją trzech przepisów Traktatu o UE - zarzuty sprowadzają się m.in. do pytania o zgodność z konstytucją zasady pierwszeństwa prawa UE oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich.

Do tej sytuacji odniosła się już m.in. poseł Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz, strasząc Polexitem. Jeszcze ciekawiej wypadła analiza w wykonaniu Marcina Matczaka - prawnika, który w przeszłości uczestniczył w wydarzeniach organizowanych przez opozycję. 

-  Dzisiejsza decyzja TK nie dotyczy wyższości Konstytucji nad prawem UE, bo ta jest oczywista. Dotyczy wyższości nad prawem UE wykrzywionej, PiS-owskiej wersji konstytucji, w której niezależność sądów to lojalność wobec Partii. Prawo UE nie jest sprzeczne z prawdziwą Konstytucją RP

- napisał na Twitterze. 

Z powyższego wynika, że w Polsce mamy dwie Konstytucje: PiS-owską i prawdziwą - przynajmniej tak twierdzi profesor nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne. 

Faktem jest jednak, że Konstytucja RP - najwyższy akt prawny w Polsce - weszła w życie 17 października 1997 roku, czyli na cztery lata przed założeniem partii Prawo i Sprawiedliwość. Ostatnio nowelizowana była w 2009 roku, gdy rządziła koalicja PO-PSL. 

Matczak w swoim wpisie nie przedstawił daty uchwalenia "wykrzywionej, PiS-owskiej wersji", nie przedstawił też jej zapisów. 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Marcin Matczak #konstytucja

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo